Již loni se v kalendáři objevila Naga Pearl of Jakarta, která mě příjemně zaujala. Tento rumový destilát pochází z Indonésie, ačkoliv na této lahvičce je místo toho uvedena Indočína. Každopádně to byl povedený vzorek a já pak neváhal vzít si na Rumfestu vzorky i dalších rumů Naga. Než jsem se ale dostal k nim a jejich porovnání, je tu advent a s ním Naga Siam Edition 10 yo.
Když se na tuto značku podívám blíž, Java, Jakarta a Anggur jsou opravdu rumy z Indonésie, pouze tento Siam je označen jako „jeden z nejlepších rumů na Indočínském poloostrově“ Kde přesně se ale destiluje, nebo proč je takto jinak označen, to již nikde nepíšou.
Cukrová třtina pro tento rum se prý pěstuje na vlastních plantážích, patřících k palírně. Destilace je kolonová a pětinásobná. Rum poté zraje přímo v palírně v podzemním skladišti v 200L sudech po bourbonu. Takový sklep je zvolen pro udržení stabilní teploty a rovnoměrného zrání, andělský podíl je mezi 7 a 9 %. Sudy se ale stejně několikrát přesunují a dolévají stejně starým rumem. Na konci se lahvuje v síle 40 %.
Vůně je dost sladká a aromatická. Cítím nejprve kokos a koření, poté pak zatuchlé tóny a ovocné bonbony. Po chvíli se rozvine ještě tropické ovoce.
I chuť je sladká, je šťavnatá a docela hutná. Jsou tu výrazné bonbony, trochu to připomíná vitacit. Také je zde spousta tropického ovoce, je to takový ovocný džus se skoro náznakem esterů a chladivosti/kovovosti. Další výraznou složkou chuti je koření, nejvíc skořice, pak se objeví ještě zvláštní dřevité tóny. Celkově ale působí trochu zvláštně.
Dozvuk je hodně kořenitý a skořicový. Dále nacházím sladké bonbony a náznak dřeva. Je šťavnatý, spíše ale méně výrazný.
Tento rum je zvláštní. Je docela výrazný a silný, zároveň ale působí trochu uměle. Řekl bych, že pít se dá. Ale asi bych ho nepotřeboval prozkoumávat víc. Nicméně mám tu ještě jeden vzorek z Rumfestu, takže v budoucnu dostane Siam ještě druhou šanci.