24 Days of Rum 2023/07: Mezan Panama Chiriquí

Značku Mezan znám, moc jsem se jí ale nikdy nevěnoval. Takže je tu další den adventního kalendáře a možnost toto trochu napravit. Společnost Mezan je nezávislý bottler a zaměřuje se na plnění karibských rumů. Ty se nakupují tropicky stařené, následně se ještě nechávají zrát v chladnějších evropských podmínkách. Značka byla založena v roce 2012 a už od začátku se rumy lahvují bez slazení, dobarvování nebo filtrování za studena.

Aktuálně vidím v nabídce například rumy z Jamajky, Belize, Dominikánské republiky nebo Trinidadu, většina z nich má jednoduchou etiketu a jsou označeny zemí původu a značením XO nebo ročníkem. Mezan Chiriqui se od nich odlišuje barevnější a složitější etiketou. Také pochází nezvykle z Panamy a nemá označen stáří ani ročník.

Mezan Panama Chiriqui je rum destilovaný na moderní několikanásobné koloně z melasy. Palírna si pěstuje vlastní cukrovou třtinu pro výrobu rumů a likérů, také se zde schraňuje historický kmen kvasinek pro fermentaci. Po destilaci rum zraje přibližně tři roky v použitých bourbonových sudech, Mezan mu dodává ještě druhé zrání. V tomto případě je rum finišován v sudech po bílém víně Moscatel z Portugalska. Lahvuje se v síle 40 % a láhev jde koupit za 690 Korun.

Vůně je rozhodně sladká, plná čokolády a sladkého kakaa. Ihned se objevují i další tóny ovoce a vína, také je tady někde dost kávy a koření. Celkově to tedy vypadá na sladkou kořeněnou kávovou čokoládu s ovocem. Vůně je spíše lehčí a působí docela dost aromaticky.

Chuť je velmi jemná a hodně kakaová, také je zde sladká hořká čokoláda. Dále nacházím kávu a stopy sladké dřevitosti, takové kávové zrno. A pouze nějaké stopy vína. Chuť je docela plná a má i sušší a aromatické tóny.

Dozvuk je hodně čokoládový a také docela sladký. Možná ale méně sladší, než zbytek. Dále je zde kakao a stopy dřeva a kávy, takové kávová čokoláda. Trošku se ukáže sladké víno a sušené ovoce. Dozvuk je docela plný, je ale spíše kratší.

Tento rum je příjemnou jednohubkou, je to taková jednoduše přímočará sladká kořeněná kávová čokoláda. Není to vůbec špatné, není to špatný rum. Jen asi není dostatečně speciální, aby se probojoval do popředí.