24 Days of Rum 2023/06: Arcane Delicatissime

Rumy Arcane pocházejí z Mauricia a ani tato značka není v kalendáři neznámá. V roce 2021 zde byl jiný jejich rum, Arcane Extraroma. Jejich rumy jsem ochutnával i jinde, moc mi ale v paměti nezůstaly, uvidíme tedy jak si povede Delicatissime.

Mauricijský rum si zakládá na čerstvé cukrové třtině, už přes 200 let je ostrov známý její produkcí. Není tedy divu, že se rumy Arcane jsou destilovány pouze z čerstvě vylisované šťávy z cukrové třtiny. Destilace a zrání pak probíhá na kolonovém destilačním přístroji v palírně Grays.

Official photo

Nabídku rumů Arcane v současnosti tvoří 4 rumy a 3 rumové likéry. Ty jsou nazvány jako Rhums Arranges a jsou tvořeny rumem, ovocem a dalšími maceráty. Dostupné příchutě jsou Ananas Rôti, Banane Flambée a Vanilles des Îles. Čisté rumy pak nabízejí bílý Cane Crush, aromaticou a stařenou Extraromu, v sudech z divoké třešně finišovaný Flamboyance a jemnou Delicatissimu.

Poslední zmiňovaný rum ochutnáváme dnes, je to tedy rum vyroben kolonovou destilací pouze z čerstvé třtinové šťávy. Je stařený a označen jako Grand Gold Rum, o zrání se na stránkách už ale nemluví. Lahvuje se v síle 41 % alkoholu a na našem trhu stojí cca 790 Korun.

Vůně je ihned sladká a je docela přímočará. Cítím zde hlavně dvě věci, želé bonbony a kávu. Pak také trochu koření, ale bonbonů je zde opravdu hodně a vůni dominují.

I chuť je dost sladká, je ale trochu bohatší. Káva i želé bonbony jsou tady doplněné tóny karamelu, opět ještě trochou koření. To zde působí sladce ale i chladivě. Někde v pozadí se ještě objevují stopy medu. Stejně jako u vůně, těch bonbonů je tady hodně. Celkově je chuť plná, není ale moc jemná.

Dozvuk má hodně želé a nějaké tvrdší bonbony s lehkým a tekutým medem, sladké bonbony plněné medem. Pak je zde troška koření a to je asi všechno. Dozvuk ale už nepůsobí sladce, jsou zde stopy suchosti a nahořklosti. To tento rum posouvá trochu ze slazené kategorie.

Tento rum mě moc nezaujal, není ničím speciální nebo více zajímavý. Působí dost sladce a také trochu jednodušeji, je primárně zaujatý želé bonbony. Možná je to takový sladký agricole likér. Stojí 790 korun, to sice není moc, ale ani málo. Tak už je na každém, jestli ochutná. Všech 7 rumů Arcane má v nabídce Warehouse1, v případě že vám to nestojí za celou lahev tak Dramroom má v nabídce i jeho vzorek.