Plantation SC2018 Panama 12 yo Arran Whisky Finish

Představuji další rum od Plantationu, který patří do Single Cask edice roku 2018. Je jedním ze sedmi rumů této edice, které budu přímo porovnávat, připojím se zároveň i s recenzemi edice roku 2019.

Tento rum pochází z panamské palírny Alcoholes Del Istmo a byl vyroben ze šťávy z cukrové třtiny. Fermentace trvala 3 dny a poté proběhla destilace na čtyř kolonovém přístroji. Sudy s tímto rumem leželi nejprve 9 a půl roku v Panamě, poté byl rum převezen do Francie a na 1 rok naplněn do sudů po cognacu. Třetí staření probíhalo v sudech po single malt whisky Arran a trvalo 1,5 roku.

Podle výrobce má tento rum obsah cukru 6 g/L a neměl by obsahovat žádný karamel. Obsah těkavých látek a esterů je 193 a 59 g/hL AA (gramů na hektolitr čistého alkoholu), podle toho bych čekal velmi lehký rum. Lahvováno je v síle 46,2 %.

Kolekce Plantation SC

Vůně je trochu uzavřená, zároveň ostřejší. Je zde hodně čokolády, trocha kakaa a sladké víno. Také zde nacházím Vexty a kokos. Je docela výrazná a docela plná, určitě se dá také popsat jako sladká a sušší.

V chuti je nevíce výrazné kakao a sladká čokoláda. V druhé vlně je víno a suché dřevo. Je docela hutná, vyvážená a výrazná, pikantní ale ne ostrá. Je středně sladká a skrytě silná. Postupně přijde perlivost a sladká suchost.

Dozvuk je plný sladké čokolády, kakaa a vína, je zde sladké dřevo a kakaové máslo. Je velmi výrazný a dlouhý, k tomu trochu pikantní. Když se ponořím hlouběji, nacházím sušší dřevo, takovou whisky dřevitost. Je tam kokos, dřevitá šťavnatost a ovocná kyselost.

Celkově je to velmi povedený rum, výrazná a méně sladká Panama. Vliv Arranu tu na první pohled moc není, ale myslím se že se projevil ve snížení „panamské sladkosti“ a ve zvýšení suchosti/dřevitosti.