The Glenlivet Cipher

V rámci slepé degustační akce nazvané Tajný ježíšek 2022 se nyní pohybujeme v recenzích z druhé skupiny vzorků. Ta obsahovala nerašelinné skotské single malt whisky, v silách alkoholu mezi 43 a 50 procenty a většinou spíše sladšího nebo lehčího stylu. Aby to nebylo málo, v téhle skupině se nám sešli dvě různé whisky z palírny Glenlivet – nejprve nezávislý Glenlivet 2007 od Signatory Vintage, pak dnešní Glenlivet Cipher. Navíc jsem o této palírně psal v článku o jejich přírodní řadě The Glenlivet Nàdurra.

Zatímco tedy Glenlivet 2007 byl vydán jako Small Batch nezávislého botlera, The Glenlivet Cipher je vydáním samotné palírny Glenlivet. A protože Cipher znamená „šifra“, byla tato whisky prezentována jako velmi tajemná. Tomu odpovídá i celý design, který je černo-černý. Černá je láhev i etiketa, také krabice. Také je zde uvedeno jen minimální legální množství údajů, prostě celkově se jedná o styl pro Glenlivet netradiční. Známo je pouze, že pro zrání se použila u Glenlivetu ještě nepoužitá kombinace sudů. Ale například sesterská Glenlivet Code zrála v sudech po kanadské žitné whisky. Dále se ví, že tato single malt whisky byla stočena v roce 2016 v síle 48 % a v počtu 33 tisíc lahví. Původní cena prý byla cca 110 liber a láhev se i po těchto několika letech dá ještě sehnat.

Ve vůni cítím nejprve med, ihned poté ovoce, víno a slad. Sladovost je tu hutná, víno spíše suché. Řekl bych, že nejspíše nějaké bílé. Vůně působí trošku mladě, rozhodně je lehčí a příjemná. V pozadí se po čase objevují ještě stopy nugátu.

Chuť je výraznější, než se ukázala vůně. Je suchá a plná, přitom hladká i jemná. Ze začátku je trochu šťavnatá, to se ale postupem času mění. Začíná hodně medově, ovocné tóny tu zastupuje sušené ovoce. Víno je zde také, opět spíše suché a bílé. Společně s vyšší šťavnatostí se postupem času objevuje tropické koření a stopa zemitosti, po delším čase ještě karamelovost a lehce nugátovost.

Dozvuk je na tom podobně. Je tady silně med, jde zde sušené ovoce. Opět také bílé víno, i když jen lehce. Novinkou jsou stopy čokolády. Celkově je dozvuk nasládle šťavnatý a suše ostrý.

Já si na tuto whisky stěžovat nebudu. Je příjemně pitelná a přitom hezky intenzivní. Tajemnost (díky slepé degustaci dvojnásobná) ji určitě neubírá, ale klidně bych si teď dal říct s nějakými dalšími informacemi. Navíc whisky není vůbec levná, za její cenu bych raději pořídil jiné kousky. Takto se z toho stává jednohubka, kterou nevím jestli ještě někdy zopakuji.

V degustační skupině to určitě neměla snadné, umístila se ale v půlce. Poražena byla svým nezávislým sourozencem, Tormore 16 yo a Tobermory 12 yo Manzanilla. Celkovou známku měl Cipher slušných 2.11, i přes silnou konkurenci se pořád jedná o dost dobrou whisky. Podle poznámek kolegů jsme v této whisky našli například lehčí sherry, švestkový kompot, zázvor nebo čokoládu. Někteří byly rádi za ochutnání „něčeho jiného“ od Glenlivetu, jiný tuto whisky zařadili jako další Speyside dezertní whisky.