Velier Caroni 23 yo Full Proof Heavy

Další z rumů ze zaniklé a nyní slavné palírny Caroni z Trinidadu.
Toto je 23 yo rum od Veliera. Vzhledem k tomu, že tento bottler koupil asi polovinu zásob, nechává je stařit v tropech a obecně lahvuje rumy pouze ve spolupráci s jejich tvůrci, jejich lahve jsou nejblíže originálním plnění Caroni, jaké vycházejí. Jedná se zároveň o starší zásoby, destilováno bylo v roce 1994 a lahvováno 2017. Z toho mezi lety 1994 a 2008 leželi sudy v Trinidadu a od roku 2008 je Velier skladoval a nechával zrát v Guyaně. Celý čas tedy zrály v tropických podmínkách.
Je to v základu stejný rum jako 23 yo 100°Proof Heavy, tento ale byl nalahvován pouze v počtu 600 lahví, ve větší síle (59 vs 57,18) a v ručně foukané skleněné lahvi. Je tak velmi limitovaný a prakticky nesehnatelný.

Základní charakteristiky tohoto rumu jsou velmi podobné jeho žluté verzi. Není to chuťově totožný rum, ale když si přečtete jeho recenzi, dá vám to přibližnou představu

Vůně je zde velmi plná a hutná. I přes svoji sílu se nezdá tak pikantní, je pěkně zakulacená. Je zde ovocnost a žvýkačky, všudypřítomné jsou tóny jemné techničnosti. Působí sladce zatuchle a oproti žluté verzi se zde objevuje například nugát.

Chuť je velmi plná a hutná, zvládá ale působit i krásně jemně. Je nasládlá a zároveň suchá, až svírající. Je tu velmi znát sladké dřevo, opět je zde zatuchlá sladká techničnost. V pozadí jsou pak šťavnaté ovocné tóny.

V dozvuku je silně cítit žvýkačka, takhle výrazná u žluté verze nebyla. Poté přijdou vlny sladké techničnosti a zatuchlého suchého dřeva. Někde v pozadí se objevují stopy ovoce. Je sladší než působil v chuti, pořád je ale suchý a pikantní.

Nádhera, toto je moc dobrý rum. Je velmi podobný žlutému sourozenci, jen je tady méně ovoce a zároveň, i přes větší sílu, je znatelně jemnější. Přisuzuji to použití výběrových sudů vybraných z výběrových sudů.

Vzhledem k jeho přemrštěné ceně o moc nepřijdete, pokud zůstanete u žlutého Caroni. A bohužel i to je už dnes nákladný kousek.