Gold Cock 2008 10 yo RV VOC Pálava Finish

Netharovo whisky fórum slaví 10. výročí a tak vznikl nápad výroční lahve. Vybrán byl desetiletý Gold Cock v sudové síle a zatím unikátní finiš. Výsledkem tedy je 309 lahví stočených z jednoho sudu, síla 61,8 % a finiš po Ryzlinku vlašském. To vše již v novém dizajnu pro limitované lahve, s pěknou krabičkou, i skleněným špuntem. Větší část těchto lahví byla odebrána členy fóra, zbytek bude vypuštěn na veřejnost formou charitativní aukce.

Základ je tedy jasný, tato whisky začínala jako single malt Gold Cock vypálený v roce 2008 a uložený do sudu. Tam si poležel až do roku 2019, tedy přes 10 let. Výjimečnou tuto whisky dělá její dozrávání, troufám si tvrdit, že se jedná o první desetiletý GC dozrávaný v sudu po tomto víně na světě… Sud pro dozrávání pochází od společnosti Vinselekt Michlovský a víno v něm bylo ze série VOC Pálava. To znamená víno odrůdy Ryzlink vlašský z vinic mezi obcemi Perná, Horní Věstonice, Dolní Věstonice, Pavlov, Klentnice, Mikulov a Bavory. Úplně konkrétně se jedná o nyní prodávané víno Ryzlink vlašský 2019 VOC. V sudu po tomto víně dozrávala whisky mezi dubnem a srpnem letošního roku.

Má otevřená láhev

Ze začátku cítím bílé víno, je velmi svěží. Z pozadí pak vystupují typičtější GC tóny jako jehličí a pryskyřičná dřevitost. Ty se postupně dostávají do popředí a víno lehce ustupuje, zůstává však svěžest. Je zde lehká nasládlost, whisky to ale není sladká. To vše doplňuje lehounká zemitost a medovost.

Já si tuto whisky rozhodně užívám a budu s ní trávit ještě spoustu večerů. Musím říct, že se jedná o opravdu jedinečnou láhev. A když jsem vás teď navnadil, pojďme se kouknou, kde ji můžete získat i vy.

Lahve připravené k aukci

Tyto lahve se právě dnes začínají dražit na aukci Alkohol.cz. Jedná se o charitativní aukci, její výnos bude věnován Klubu svobodných matek, organizaci která podporuje rodiče samoživitele a jejich děti. Účastí na aukci a zakoupením tohoto limitovaného Gold Cocku tedy můžete podpořit dobrou věc. Na aukčním portále nyní naleznete 30 lahví a dostanete se na něj přes tento odkaz.

Něco o této lahvi a aukci sepsali i kolegové z Poznej Whisky a Alkobazaru, degustační poznámky jsou již například na Whiskyonline.