Jako další článek k letošnímu pražskému Rumfestu přináším takové nesouvisející kousky dané dohromady. Uvádím je v pořadí, ve kterém jsem je v průběhu dne ochutnal a budu se snažit o stručné popisy a hodnocení. K některým rumům se možná ještě vrátím v dalších článcích.
Jednou z prvních rumfestových ochutnávek (a možná dokonce první) byla La Forza Rum. To je následovník již prodávaného The Lovers Rum a oba jsou dováženy Fénix drinks. Více si můžete přečíst přímo na jejich stránkách zde. Zatímco Lovers byl vytvořen primárně pro Daiquiri, La Forza zase odkazuje k silnějším a plnějším kotlíkovým rumům z Britských kolonií. Jedná se o směs rumů z Barbadosu, Venezuely, Guyany, Guatemaly a Jamajky, je nedoslazovaný, nedobarvovaný a nefiltrovaný a lahvuje se v pěkné síle 47 %.
Vůně je lehká, ale výrazná a pěkně svěží. Je to taková směs vůni, hlavně ovocných. Cítím zde Jamajku, ale i další státy. V chuti je rum velmi jemný, s výraznými těžšími ovocnými tóny. Opět je tu směs známých chutí, nejvíce je znát asi složka z Guyany. Trochu zde připomíná lehčí Navy směsi. Dozvuk je pak kratší a šťavnatý, ovocný a s výraznou Jamajkou a Guyanou. Celkově se jedná o velmi pitelný blend, který si rád někdy zopakuji.
Equiano Light je mladší verze již známého rumu Equiano. Jedná se tedy také o směs barbadoského Foursquare a afrického rumu z Mauricia. Jen tam, kde původně dodala palírna Gray’s desetiletý rum ve stylu New Grove je nyní nestařený rum z čerstvé cukrové třtiny a místo osmiletého FQ je zde FQ tříletý. Oba mají identickou sílu 43 % a jsou dodávané ve stejně tvarované lahvi, na první pohled jsou ale rozlišitelné barvou obsahu. Zatímco původní Equiano je tmavé, Equiano Light je velmi světlý.
Vůně tohoto Equiana je opravdu hodně lehká, většina tónů je skoro neznatelná. Pokud zde něco vystupuje do popředí, je to ananas. V chuti je také lehký, je jemný a jednoduchý. I když působí na svůj věk docela plně, jediným co ukáže je pichlavý ananas. Dozvuk je pak docela dlouhý, pořád ale lehký. Ananas je zde pořád, tady je hlavně svěží. Celkově je tento rum hodně lehký a dost jednoduchý. Pro začátečníky v oblasti mladých rumů by mohl být zajímavý, mně ale nepřinesl vůbec nic nového.
Phraya Elements je thajský rum, novinka od firmy Phraya. Již jsem ochutnával jejich Gold rum, takže do tohoto jsem se pustil s chutí. Zatímco Gold prý více chutnal whiskařům a pokročilejším rumařům, Elements se více snaží cílit na očekávané rumové chutě. Vyrábí se z melasy z místní cukrové třtiny a ke zrání se používají vypalované sudy po bourbonu. Rumy pak několik let pomalu zrají vedle místních lagun, než je z nich míchán Elements. Lahvování je v klasické 40% síle.
Vůni má Elements sladkou a suchou, se sladkým kořením, dřevem, výrazným nugátem a karamelkami. Určitě ho doporučuji nechat nadechnout, vůně je pak o to zajímavější. Chuť je po hutné vůni spíše lehká, ale je hřejivá a plná karamelu a karamelek. Dozvuk je trošku kratší a je více sladký než zbytek. Je lehounce pichlavý a hodně karamelový. Ve výsledku je to tedy pitelný a dobrý rum, jen asi nic speciálního nebo nového.
Gosling’s Papa Seal Single Barrel je nový prémiový rum bermudské značky Gosling’s. Byl vytvořen pro rok 2020 a vydán v omezeném počtu lahví. Láhev obsahuje směs kotlíkových a kolonových rumů, které se stařily mezi 10 a 21 lety ve středně vypalovaných sudech po bourbonu a poté scelovaly 2 roky v čerstvých sudech z bílého dubu. Označení Single Barrel se tedy týká oněch scelovacích sudů z amerického dubu, ze kterých se rum přímo lahvuje a dál už nemíchá. Já jsem ochutnával láhev číslo 146 ze sudu 028 a v síle 41,5 %. Podle čísel lahví a sudů, které jsem našel na internetu, bylo bylo vytvořeno odhadem nejméně 6000 lahví.
Vůně je lehká a jemná, karamelová a čokoládová. Voní velmi příjemně. Chuť je výraznější a sladší, karamel je zde mnohem výraznější než ona čokoláda. V dozvuku se čokoláda vrátí a je pěkně propojená s karamelovostí. Je dlouhý, jemný a moc příjemný. Jeho zbytky v ústech si opravdu vychutnávám. Tento Goslings je pitelný a solidní rum, povedl se. Jenže zjišťuji. že stojí ještě víc než Goslings Family Reserve. Tak to asi neprojde, to si radši pořídím ten.
El Clásico Spiced Overproof jsem si dal jako poslední tečku Rumfestu, tak nějak na cestu. Je to levný, silný (61%) a sladký spiced rum z Karibiku. Vůně je silně sladká, s hodně sladkým kořením. Působí tak trochu pouťově. V chuti je to podobné, sladká pouťovost a pikantní sladké hutné koření. A dozvuk silný a sladký, pikantní, karamelový a karamelkový.
Je to silný a sladký rum, sladkost zde maskuje alkohol a tak může být i docela zrádný. Každopádně jako tečka na závěr a nalazení na zpáteční cestu fungoval moc dobře.
Z těchto střípků bych vypíchl La Forzu jako velmi povedený rum, který musím ještě někdy ochutnat. Na tento článek ještě naváži ochutnávkami Berry Bros & Rudd a Heffron, další rumfestové přijdou, až zpracuji přivezené vzorečky a těch také není málo. Budou to například rumy Mhoba, nová série Rum Explorer a novinky od Compagnie des Indes. A prosinec bude věnován, jako již tradičně, rumovému adventu. Takže je určitě ještě na co se těšit.