Ron 1914 Edicion Gatun

Tento rum tu mám poznamenán jako zajímavý z adventního kalendáře v roce 2017, od té doby jsem na něj ale nenarazil, ale vytáhl jsem ho při prohlížení starých poznámek. V té době se Ron 1914 objevil jako nová značka, nyní už se tato láhev běžně objevuje na trhu.

Značka i rum pocházejí z Panamy, z provincie Herrera. Název je poctou Panamskému průplavu, otevřeném v tomto roce. Produkují se zde tradiční melasové rumy španělského stylu, pálí se z panamské cukrové třtiny na sloupcových kolonách i v kotlíkových degustačních přístrojích.

Edicion Gatun je směsí rumů starých mezi 12 a 22 lety, které zrály v sudech po bourbonu. Lahvuje se v síle 41,3 % a láhev stojí něco přes 1000 Korun. Nebo se díky Dramroomu dá koupit i jako vzorek.

17_14 - kopie.PNG

Vůně je docela sladká, tomu pomáhají i tóny sladkého koření a karamelu. Dále je zde výrazná cedrová dřevitost a překvapivě také třešně.

Chuť je sladká a velmi jemná, bohužel také méně výrazná. V popředí dominuje koření, zbytek chutí je zatlačen do pozadí.

Dozvuk je také sladce kořenitý, je až pikantní. Konečně se zas odhalují tóny, které byly v chuti skryté, hlavně ovoce. Navíc se tady objevuje pikantní kakao.

Tohle není vůbec špatný rum, pokud vás tento styl baví, mohl by stát za ochutnávku.