R26 a V33

Pod těmito kódy se skrývají dva rumunské produkty společnosti Prodvinalco, R26 je obilná pálenka s 26 % alkoholu a V33 je ve své podstatě obilná vodka s 33 % alkoholu. Dostal jsem na ochutnání suvenýry z cesty, dvoudecovou plastovou lahvičku od každé z nich. Nejsou nijak stařené a v plastu „zrály“ asi tři roky.

Slabší R26 nabízí ve vůni zvláštní nasládlý smrádek. Cítím zde obilnou sladkost, cukrovost a lehce nějaký alkoholový čistič. Kromě obilí se objevují i tóny, které připomínají citrusy nebo zemitost. Je těžké se rozhodnout, jestli je to vůně nepříjemná nebo jen málo příjemná a zvláštní.

Chuť je ze začátku taková nijaká, ale postupně se přesune spíše do divnosti. Je zvláštním způsobem sladká a hutně obilná. Objevují se ale závany ošklivé techničnosti ve stylu technického benzínu.

Dozvuk je sladký a mám z něho pocit zatuchlosti a zasmrádlosti. Působí alkoholově a technicky, chvílemi až nepříjemně. Opět se objeví tóny připomínající benzín, nyní vylepšený cukrem.

Nevím co si o tomto alkoholu myslet. Nejspíš vám neublíží a na cestách po východní Evropě by mohl zahřát.

Silnější V33 ve vůni připomíná R26, ale bez obilnosti. Cítím tedy hlavně aromatický alkohol připomínající čistidla nebo technický líh. Objeví se tu stopa citrusů z čerstvě umytých oken a náznak podlahy v dílně.

Chuť je opět podobná. Taková čístší a zároveň pořád hodně sladká. Oproti R26 je jemnější a znatelně příjemnější. Docela se dá i pít.

I dozvuk je jemnější než R26, je čistý a příjemný. Objevují se sice nějaké pachutě, ale jsou zakryté sladkostí a jsou zvládnutelné. I zde se objevuje aromatická lihovost, ale tak nějak to jde. Technické tóny jsou tu jen v pozadí.

Kdybych hodnotil V33 jen podle chuti, možná by našla i lepší místo než jen nalévání se pochybných osob u večerky. Chuť je opravdu příjemná, sladce skoro likérová. Dozvuk je zvládnutelný a vůni bych se raději ani moc nevěnoval.

Jako experimentátor jsem rád za tuto příležitost ochutnat neznámé speciality. Ale stačilo, zbytek lahviček možná využiji do coctailů, ale pít je čisté už nejspíš nebudu.