Martin´s Barrel je česká whisky, pocházející z jihočeské Blatné. Zde ji má na svědomí Zámecká palírna a pivovar Blatná, známá asi nejvíce ovocnými palírnami a destiláty Baron Hildprandt (Zralé ovocné speciality, 4x destilované pálenky a Silné destiláty s jemnou chutí). Co se whisky týče, první vlaštovkou v minulosti byl B.Barrel, nakouřený a nestařený obilný destilát v síle 45 %. Ten patří do kategorie whisky new make a není to tak úplně whisky. Stařené whisky se pak začali prodávat pod značkou Martin´s Barrel – jméno Martin v názvu odkazuje na několik nositelů tohoto jména, kteří stáli u vzniku této whisky. A dohled na značkou má master distiller Václav Šitner.
První whisky byl Martin´s Barrel 3 yo v síle 43,3 % a s bílou etiketou. Ten byl destilován v roce 2016 a stočen 2019. Pak přišli v dalších letech ještě dvě tříleté whisky, s tmavými etiketami a se silou 53 %. A nakonec byla loni nalahvována tříletá limitovaná edice ročníku 2019 ve vysoké síle 60 %. U loňského roku ještě zůstaneme, protože loni se ukázala i první whisky pětiletá.
Tou je recenzovaný Martin´s Barrel 5 yo. Destilace v červnu 2017 a lahvování v září 2022, single malt whisky vyrobena z nakuřovaného českého sladu a zrající v sudech z českého dubu. V této várce bylo stočeno 2994 lahví (moje má číslo 2060) a whisky v nich má sílu 43,3 %. Tedy jako původní vydání značky. V této chvíli je tato láhev nejlépe sehnatelným a nejsnáze ochutnatelným zástupcem této whisky značky. Koupit se dá aktuálně asi nejméně za 950 korun, tuto cenu nabízí obchod bestdrink.cz, kterým tímto děkuji za poskytnutí lahve k recenzi.
Já jsem na tuto whisky poprvé narazil již loni, na Whisky Life Prague 2022. Bývá to náročná akce a navíc to již bylo v pokročilých hodinách, mé poznámky jsou tedy jen stručné. Ve vůni jsem cítil kouř a zemitost, pak obilnost a ovocnost společně s bourbonovostí. Chuť byla dřevitá a lehce obilní, hodně suchá a zemitě svíravá. Ve výrazném dozvuku se připomněl kouř a objevila se sladká rašelina, možná i citrusy. Celkově z ochutnávky vyplynulo, že se jedná o lehkou a mladou rašelinnou whisky. Nepřišla mi vzhledem ke svému věku špatná, ale někteří moji kolegové byly hodně kritičtí. Jsem tedy rád, že se na láhev mohu podívat podrobně a v klidu domova.
Na začátku ve vůni cítím závan zeleniny a rašeliny, je to taková nasmrádlá zemitost se stopami čokolády. Po otevření je vůně překvapivě hutná a hutně zemitá, také více čokoládová. Zemitost a čokoládovost tu zůstávají v popředí, v pozadí nacházím další stopy ovoce, kouře a obilí. Možná také závan aromatické bourbonovosti. Hlavně ze začátku je ale ve vůni znát mladost.
Chuť této whisky začíná newmakově, je tady zelenina a zemitost, také umělá dřevitost s náznakem plastu. Postupně se objevují koření a bylinek, zemitost se stává svěží a kouřovou. Také je zde náznak slanosti a pikantnosti. Objeví se nějaké svěží citrusy a závan medu, zůstávají tóny dřeva a koření. Chuť není vůbec ostrá, je také docela hutná i překvapivě plná. Při prvním ochutnání se mladost projevovala víc, byla kouřová a obilná.
Dozvuk je kořenitý a rašelinný. opět se ukáže zelenina. Ale jsou tady také bylinky a větrovost. Dřevitost je zde nasládlá, chvílemi zase trochu umělá. Celkově je spíše zatuchlý a drhnoucí, se špetkou ovoce a medu v pozadí. Je trochu šťavnatý a trochu sušší, kouřový a sladce rašelinný, vlastně i dost výrazný. První dojem byl zde kouř, obilí a sladká rašelina.
Co si budeme povídat, tato whisky nepatří k nejlepším. Je to lehká a mladá rašelina, něco mezi rašelinnou whisky a nakouřeným newmakem. Pět let je jí těžko věřit, už jsem potkal výraznější tříleté kousky. Pro lidi zvyklé na desítku let zrání bude tato whisky dost možná nepitelná, je opravdu znatelně mladší než cokoliv tradičnějšího. To by tuto whisky posunulo například do kategorie ostatních mladých značek, myslím že by mohla být srovnatelná s prvním povedeným Třebíčem, jejich nakouřené 43% whisky. Láhev samotná vypadá hezky, díky velkému textu je poznatelná i z dálky. Jen korek mě tady zklamal, když se při otevírání málem roztrhl.
Já osobně nemám s větší mladostí takový problém, rád ochutnávám bílé rumy nebo také whisky newmaky. Pít se tato whisky dá, není zde nic co by vám zkřivilo ústa, jak se může stát u nějakého nekvalitního alkoholu. Technicky je na tom tato whisky v úplném pořádku, má docela plnou, nasmrádle rašelinnou vůni a příjemně výrazný dozvuk. Není ostrá ani alkoholová, je prostě jen mladá a newmaková. A to jí spousta pijáků neodpustí.
Jako bonus k čisté whisky jsem vyzkoušel i namíchat svůj oblíbený cocktail, zázvorové pivo s čímkoliv. Tedy tady zrovna konkrétně Martin´s Barrel 5 yo, Fever-Tree Ginger Beer a led. A nestačil jsem se divit. Zázvor velice dobře zakreje jakékoliv nedostatky, které by whisky samotná mohla vykazovat. Pryč jsou tóny newmaku nebo zeleniny. Místo toho se tyto dvě pichlavé chutě hezky propojí, ostrý zázvor a mladá kouřovost se stávají velmi dobrou kombinací. Velmi pěkně osvěžující a nebezpečně pitelné. Z whisky jde do popředí hlavně rašelina a kouř, odněkud se vytáhne i med. Prostě velmi příjemné překvapení. Rozhodně nyní musím Martin´s Barrel vyzkoušet i v mém dalším oblíbeném drinku, ve Whisky Sour. Nebo z něj namíchat variaci na Penicilin, rašelinu dodá sám a já přihodím zázvor. Myslím, že pokud bych už neměl chuť ho pít čistý, nebudu mít vůbec problém celý zbytek lahve použít na drinky.
Výsledek? Lehce kontroverzní whisky, poctivý český kousek, který ale není nijak zvlášť dobrý. Za aktuální cenu přes 900 Korun asi nepůjde o běžný nákup každého whiskaře, většině bych ji asi nedoporučil. Pokud ale experimentujete i s cocktaily, tenhle kousek dodá překvapivě pěknou kouřovost. Já jsem si pro tuto láhev místo našel, děkuji tímto obchodu bestdrink.cz za poskytnutí této svým způsobem zajímavé lahve pro napsání recenze.