Joya Black Robusto

Tento doutník patří pod velmi známou značku Joya de Nicaragua. Ta byla založena v roce 1968 a je nejstarší nikaragujskou značkou doutníků. Jako většina ostatních značek, i tato vděčí svým začátkům v Nikarague revoluci na Kubě a následnému přesunu pěstitelů tabáku a výrobců doutníků z Kuby pryč.

Jako velká značka, Joya produkuje velkou spoustu různých řad i velikostí doutníků. A to včetně doutníků vyrobených výhradně z nikaragujského tabáku. Já se ale budu věnovat řadě Joya (klenot), která obsahuje červený, stříbrný a černý doutník.

Joya Black je doutník v moderním a silném stylu. Tmavá barva doutníku slibuje výrazný zážitek, designový prstýnek zase mě dokonce uchvátil. Popis slibuje cedr, čokoládu a koření a podle přivonění to tak i bude. Náplň i vázací list je z nikaragujského tabáku a tvoří ho směs listů z oblastí Jalapa, Condega a Estelí. Tmavý krycí list je mexický San Andres Negro. Já jsem kouřil velikost robusto 5 1/4 x 50 (tedy délka 13,3 cm a průměr 1,98 cm).

Doutník se dobře tahá, je z něho dost kouře. Popel i celý doutník pěkně drží, smotaný byl dobře. Chuťově je silný a hutný, těžce tabákový. Cítím zde dřevo, čokoládu a ořechy. Také trošku zatuchlost. Později se při kouření objeví větrovost, vzniká tu taková větrová čokoláda. Také chuť více ztěžkne a hlavně hodně zesládne. Až teď si uvědomuji, že ze začátku sladký vůbec nebyl.

Doutník jsem pároval s rumem Don Q Sherry. V tom se tím více zvýrazní těžší a hutnější sherry tóny, do popředí se dostane zemitost a ořechy. Doutníku to zase přidá sladkou zemitost. Řekl bych opravdu povedená kombinace.

Celkově mi tento doutník hodně chutnal a velmi mi sedl. Aktuální cena za tento doutník je 155 korun, což mi při chuti i kvalitě kterou předvedl přijde jako krása. Joya Black se tak hned vyšvihla na čelo seznamu pro opětovnou koupi. Tento doutník za to stojí. Zároveň ve mě vzbudil zvědavost prozkoumat další doutníky ze stáje Joya de Nicaragua. Upírám tak zrak na extrémně levný Flor de Nicaragua Colorado, extrémně silný Antaňo Dark Corojo nebo na exkluzivní Numero Uno L´Ambassadeur.