Glenmorangie Quinta Ruban a Lasanta

Fotky z Whiskybase

Ochutnával jsem dva velké vzorky dvou legendárních lahví od Glenmorangie. V současné době se portfolio značky trochu změnilo, ale styl zůstává stejný.

Pro obě tyto whisky je základem desetiletá whisky, zrající ve first a second fill ex-bourbon sudech, v podstatě tedy taková, kterou můžeme najít v láhvi desetileté Glenmorangie The Original.

Nové verze lahví

Quinta Ruban (QR) byla následně finišována 2 roky v sudech po portském víně aby byla bez dobarvovaná a filtrovaní nalahvována v síle 46 %. V současné době prošla QR změnou a v nabídce je její starší, 14 yo verze. O té se dá dočíst, že strávila 14 let v sudech po bourbonu a portském.

Lasanta byla narozdíl od QR finišována dva roky ve španělských sudech po sherry Oloroso (podle některých zdrojů po sherry Oloroso a PX). Láhev, ze které jsem ochutnával, má přiznané barvení a filtrování za studena a je v síle 43 %. Aktuální verze je pořád 12 yo, ale zrání u ní probíhalo v sudech po bourbonu a (nespecifikovaném) sherry.

Nové verze těchto lahví už tedy nezmiňují přesně dobu, strávenou v jednotlivých sudech.

Reklama na QR

QR je voňavá a měkká. Je tu výrazné suché víno a sladké dřevo, doplněné podzimním ovocem jako jablka a hrušky. Dále lze najít vůni sladu a hořké čokolády. Lasanta je sladká a navoněná. Nejvýraznější je tu sladké víno, doplněné pouťovými tóny cukru a pěnových bonbonů., dají se zde nalézt i klasické tóny sladkého sladu a zemitosti.

Chuť u obou dvou pokračuje ve velmi podobném duchu, jako voněli. GR chutná sladce a jemně a je trpce ovocná s jasným vlivem vína. Dále je lehce pikantní s tóny hrušek, sladkého dřeva a lehké zemitosti. Lasanta chutná sladce a květinově, je velmi jemná. Vypadá trochu parfémově a sladce pouťově a nahořkle, v pozadí jsou pak klasičtější tóny šťavnatého ovoce a sladkého sladu. Působí jemněji než QR.

Reklama na Lasantu

Dozvuk je u QR očekávaný, s tóny vína, sladkého dřeva, sladkého sladu a sladké zemitosti. U Lasanty se dostane víc na povrch slad, pořád je ale navoněný. Lasanta je v dozvuku intenzivní a pikantní, cukrově pouťová a sladce nahořklá. Je kratší než u QR.

QR je dobrá, sladká a moc příjemná whisky, chutnala mi. Je sušší, lehčí a trochu méně výrazná než Lasanta, ve výsledku mi QR chutnala víc.