Cohiba Robustos

Jak jsem již psal u recenze na Cohiba Espléndidos, tato značka doutníků je asi nejslavnější a nejznámější na světě. Pochází z Kuby a za její vznik se zasloužil samotný Fidel Castro. Vyrábí se blízko Havany a používá se pouze vybraný nejlepší tabák.

Jejich doutníky velikosti Robusto se řadí do základní skupiny značky nazvané Línea Clásica a měli by mít rozměry 4⅞“ × 50 (tedy 124 × 19.84 mm). Podobně jako jiné Cohiby, i tato vyhrává soutěže a umísťuje se na vrcholech žebříčků. Podle popisu je určena pro znalce i začátečníky.

Tento doutník je velice jemný, oproti jiným ale ukáže i nějakou tu hutnost. Cítím zde hlavně sladké dřevo, možná s náznakem ořechů. Postupem času se dřevité tóny lehce mění, nejdříve na vlhké dřevo, ke konci na aromatické tropické dřevo. Jinak jsou zde klasické lehké tabákové tóny, u konce se objeví i trocha větrovosti. Přijde mi docela utažený, hlavně ze začátku jsem musel více tahat. Jakmile se ale pořádně rozkouří, stává se z něho doutník vhodný pro pomalé kouření.

K tomuto doutníku jsem si nalil novinku ve svém domácím baru – English Harbour Sherry Cask. Již předtím se mi podobné rumy k párování osvědčily a zde to není jinak. Rum v kombinace zesládne a ztěžkne, zvýrazní se tóny sherry. A doutníku to celkově velice pomůže, jeho chuť se zintenzivní, objeví se tóny hořké čokolády.

Tato Cohiba je ve výsledku dobrý doutník. Dobře chutná a dobře se kouří. Já v něm ale o moc víc nenašel. Svou vyrovnaností a jemností se podle mně hodí jak pro začátečníky, tak pro ty co hledají nekomplikované odpočinkové pokouření. Jenže je tu ale…

Pak je zde samozřejmě otázka ceny, kterou mají Cohiby nadsazenou. Platí se zde i za značku, za exkluzivitu, nejen za zážitek. Za třetinovou cenu jsem tak schopen najít podobně chutné doutníky. Pokud započítáme i poslední zdražení, kvalitní a slušný doutník najdu i za skoro desetinu. V mých očích je to tak spíš doutník pro zbohatlíky. Když se však ke mě další kousek dostane, odmítat ho nebudu. Jen si k němu naleju nějaký dobrý rum, to ho totiž pozvedne ještě na vyšší úroveň.