Advent 2022/03 – Worthy Park Select

Foto od 1423

Třetí den adventního kalendáře přináší novinku od Jamajského Worhy Parku. Tuto značku znám velice dobře, nicméně tuto novinku jsem ještě neměl. Zatím se tedy kalendář docela strefuje.

Worthy Park má na Jamajce několikaset letou historii, nicméně rum se produkuje v nové palírně dostavěné v roce 2004. Dlouho ale trvalo, než se rum začal prodávat pod vlastní značkou. Rumy Worthy park jsou 100 % single estate rumy – vše se děje na jednom místě. V palírně se tak pálí, rumy zde zrají, míchají se i lahvují. Vyráběny jsou také pouze kotlíkovou destilací a to z cukrové třtiny, která se po jamajském způsobu nechává dlouze a divoce fermentovat.

WP Select je nejnovějším přírůstek do nabídky Worthy Parku, kromě barové řady Rum-Bar tak doplňuje hlavně gunpowderový WP 109 a vyzrálý WP Single Estate Reserve. Stodevítka se dokonce objevila jako novinka obdobně v loňském kalendáři. Select má ale několik svých specifik. Netypicky se například lahvuje v síle pouhých 40 %. Od WP jsem zvyklý na víc. Dále zraje pouze ve znovu použitých sudech po bourbonu. Výsledná směs má pak stáří 4 až 12 let. Důležitá je i cena, stojí totiž jen 680 korun. To je cena dost nízká na láhev poctivého jamajského rumu, trochu to tak vyvažuje (a vysvětluje) nízkou voltáž. Otázka samozřejmě ale je, jak bude chutnat?

Vůně je lehká a hlavně ovocná. Je spíše svěží a nejvíce asi citrusová. Lehce se objeví i grepy.

Chuť je také ovocná a spíše lehká. Opět je hlavně citrusová, tady se ale profiluje jasné pomelo. A pak i trochu grepu. Je hodně svěže ovocná a docela hutná, je jen lehce sladká. A možná i trochu trpká a pichlavá. Lehoulince se objevují i tóny dřeva a kokosu. Působí také trošku mladě, není to ale rušivé.

Dozvuk přinese hlavně grep a pomelo, pak nahořklou citrusovou kůru. K citrusům se přidá jen lehké stopy koření, je zde menší sladkost i délka.

Ve výsledku se jedná o pitelný a lehčí jamajský rum. Napadá mě, že by se dal porovnat se základním osmiletým Hampdenem. Je mu vlastně dost podobný, i když je nejspíš WP trochu lehčí než on. Takže jako základní jamajský rum za pár korun WP Select docela dost dobře obstál.