Talisker je má oblíbená palírna, nebudu to tajit. Jejich základní desetiletá lahev je u mně etalonem, po první se u mně doma objevila ještě druhá a pak i třetí, už v novém barevnějším provedení. Také po první ochutnávce Distillers Edition v baru ihned následovala jedna láhev i domů. A taky ještě Port Ruighe, i když k té jsem se ještě nedostal.
Talisker je první a skoro 200 let také jediná palírna na ostrově Skye. Založena byla v roce 1830 a od svého založení byla přestavěna, rozšířena, zažila dva požáry a po tom druhém byla kompletně znovu postavena. Také se několikrát změnil vlastník, aktuálně je jím již dlouho koncern Diaego.
Původně se v palírně destilovalo třikrát, v roce 1928 se přešlo na ve Skotsku tradiční dvojitou destilaci. V palírně se ale pokračovalo v používání pětice původních kotlů – nyní dvou pro první destilaci a třech pro druhou destilaci. Jejich přesné kopie byly pak vyrobeny po zmíněném ničivém požáru. V roce 1972 se kotle začaly ohřívat párou, palírna také zrušila svoji sladovnu. Whisky zde bývá středně rašelinná a zrající převážně v bourbonových sudech z amerického dubu. Také mívá jednotnou sílu 45,8 %.
V nabídce značky nalezneme docela dost lahví. Tradiční je Talisker 10 yo, klasická desetiletá whisky. Ze starších se dají občas sehnat lahve 18 yo, nebo také 25 yo a 30 yo. Dále se pak v základní nabídce objevili whisky bez udání věku – základní Talisker Skye, výraznější Talisker Storm a litrový Dark Storm. Dále pak Port Ruighe ze sudů po portském víně a silnější 57° North. Stálicí Taliskeru je také jeho každoroční Distillers Edition ze sudů po Amoroso sherry nebo limitky Diaego Special Releases.
Talisker 10 yo je pro mě základním kamenem této palírny. Však ji taky Diaego zařadilo jako jednu ze šesti Classic Malts of Scotland. Whisky zraje v bourbonových sudech minimálně deset let a má typickou finální sílu, jinak se toho ale moc neví.
Ve vůni této whisky je koření – hlavně pepřovitost. Pak také rašelina spíše bez kouře a nějaká zemitost. Je taky docela sladká, s čokoládou v pozadí. Je to tedy sladká čokoládová rašelina a hlinitá kořeněná čokoláda. Barevná verze mi přijde lehčí a jemnější, trochu více svěží. A také s troškou ovoce.
Chuť je hutná a kořenitě-pepřová. Je tady sladké dřevo a čokoládová rašelina, také ještě hliněnost a zemitost. Až skoro náznak jehličí. Novější verze je asi trošku hladší, s pichlavou zemitostí a trochou sušeného ovoce. Ale také s méně pepře nebo rašeliny.
V dozvuku jsem cítil hlavně hořkou čokoládu s pepřem, je tady taková pikantní kouřová rašelina s čokoládovou dřevitostí. Barevnější verze je opět méně kořenitá i rašelinná. Dozvuk je trochu sladší a jemnější, je spíš více zemitější.
Co říci o desetiletém Taliskeru? Je to výborná whisky, která mi nemůže doma chybět. I po letech se k ní vracím, i přes drobné změny v chuti se pořád jedná o nebezpečně pitelnou (lehce až středně) rašelinou whisky. Pokud jste ještě neměli, tohle je čas to změnit. Silnější whisky, poctivě vyrobená, s trochou rašeliny a pořád si drží velmi přístupnou cenu. Pokud jste Talisker ještě neměli, tak i nová barevná verze bude moc příjemné překvapení. Pokud ale narazíte v obchodě na zaprášenou lahev ve starém dizajnu, byla by škoda ji tam nechat. I přesto jak jsem si desítku oblíbil, ochutnávka Distillers Edition mi přinesla další velké překvapení, ke kterému se dostanu v nějaké další recenzi.
Kde koupit whisky Talisker? Na eshopu Warehouse1 je nyní k dispozici základní Talisker Skye za 1120 Korun, nebo v akci ještě dárková varianta Skye s plecháčkem za 1070. Bestdrink.cz má zase recenzovanou desítku za pěkných 999 a Storm za 1149. Taliskery Skye a Storm jsem ještě jako celé lahve neměl, to neznamená že bych se na ně v budoucnu nechtěl podívat také. Jen je to těžké, když se mi vždy doma objeví další desítka…