St. Nicholas Abbey je palírna na Barbadosu. Po přebudování zde bylo zanecháno moderních technologií a vrátili se k postupům, které Barbadoský rum před 350 lety proslavily. To proběhlo s podporou Richarda Sealeho a palírny Forsquare.
Na vlastní plantáži pěstují své vlastní odrůdy cukrové třtiny a rumy destilují ze sirupu, který je získáván z čerstvé šťávy. Sirup se vyrábí ze sklizené třtiny pomocí parního mlýnu vytlačením šťávy, ze které je vzápětí odpařena voda. Jejich rumy jsou následně po fermentaci destilovány na tradičním kotlíkovém přístroji v malých dávkách, s cílem vytvořit velmi lehký rum
V současné době na svých stránkách nabízejí bílý rum a poté stařené rumy ve věku 5, 8, 15 nebo 22 let. Já jsem ale ochutnal dvanáctiletý, který celou dobu ležel v sudu po bourbonu a poté byl zředěn na 40 %. Ten se, společně s dvacetiletým, už nenabízí.
Vůně se ze začátku zdá zvláštní, zatuchlá a medicinální. Silně jde cítit chladivá pryskyřice a med, v pozadí pak citrusy a jiné ovoce. Je silná a výrazná, ale také zároveň méně sladká.
Chuť je z počátku velmi podobná vůni, na první ochutnání působí až divně. Je nesladká, chladivá a medicinální. Když si na ni trochu zvyknete, tak zjistíte že je plná a jemná, trochu do sucha, ale šťavnatá. A chutná jako vyžvýkaná žvýkačka.
Dozvuk překvapí, kromě sladké medové pryskyřice a žvýkačky se objeví ještě sladké dřevo, kakao a ovoce. Navíc je šťavnatý a dlouhý.
Je to zvláštní, šťavnatý a vlastně zajímavý rum. Dozvuk je na něm to nejlepší, ale na tenhle rum si je potřeba zvyknout a propít, pak se z něho stane ve výsledku dost dobrý rum.
Na začátku se zdál zvláštní, ale v průběhu mi začal docela dost chutnat. Chtělo by ho to víc na další průzkum a nebránil bych se ani ostatním rumům z téhle palírny.