První dojmy – Communal, Gunpowder Proof, Rum Fire a Great House 2020

Rychlý přehled dojmů z právě koupených a načnutých lahví – Clairin Communal, Pussers Gunpowder Proof, Hampden Rum Fire a Hampden Great House 2020.

Clairin Communal je bílý rum z Haiti. Jedná se o směs rumů ze čtyř Haitských palíren (a tedy 4 druhů Clairinů) a je naředěn na 43 % alkoholu.

Vůně i chuť velmi připomíná Clairiny, které již mám doma. Možná díky míchání se zdá i ve své menší síle podobně bohatý, jako silnější Clairiny z jednotlivých palíren

Pusser’s Gunpowder Proof je rum ve stylu historického britského námořnictva. Jeho síla 54,5 % alkoholu znamená, že jím navlhčený střelný prach pořád bez problémů vzplane. V tomto rumu dominují tóny karamelu a rozinek, je také docela sladký. I v této síle je bez problémů pitelný takto neředěný. Tento rum jsem již v minulosti několikrát měl a už jsem sepisoval i recenzi.

Hampden Rum Fire je typický jamajský overproof rum, který v puse opravdu umí zažehnout oheň. Hlavně ale přinese silnou nálož ovoce v komplexní chuti, kterou by většina lidí od bílého rumu nečekala.

Je doporučováno ho míchat s Tingem, jamajskou grepovou limonádou. Díky své síle se určitě také bude hodit do různých cocktailů, pro milovníky jamajských rumů bude zajímavý i čistý.

Hampden Great House je ročníkovou edicí stařených jamajských rumů z palírny Hampden Estate. Ročník 2019 na své etiketě přinesl červený obrázek palírny, aktuální ročník 2020 je pro změnu zelený.

Tento rum je vše, co by jste očekávali od stařeného rumu Hampden. Jeho chuť je ohromující a explozivně ovocná, i přes svých 59 % je pro milovníky této palírny velmi pitelný.

Opravdu se těším, až se jim budu moci věnovat déle a také na nějaké srovnávačky. Mám tu totiž několik dalších bílých Jamajek, srovnatelných s Rum Fire, několik stařených Hampdenů srovnatelných s aktuálním Great Housem a i pár Clairinů, které rád porovnám s Communalem.