Spots Ultimate Tasting – Yellow, Red a Blue Spot

Barevné Spoty jsou značka irské pot still whiskey. Pokud jste o nich ještě neslyšeli, určitě se podívejte na shrnutí této degustace, kde se značce více věnuji. Minule jsem se pak soustředil na tři zelené Spoty, abych dnes dorazil vícebarevnou trojici žluté, červené a modré whiskey. Tak tedy vzhůru na ně.

Žlutý Yellow Spot je prvním spotem s udáním věku, pyšní se dvanáctkou na láhvi. Těchto 12 let stráví ve třech typech sudů, kromě těch klasických po bourbonu a sherry jsou to ještě sudy po španělském vínu Malaga. To je vyráběno z hroznů odrůd PX a Moscatel (tedy odrůd známých i jako základ sladkého sherry). Žlutý Spot se vyráběl do šedesátých let, nově byl oživen až v roce 2015. Stejně jako ostatní Spoty, kromě prvního a posledního, má žluťák 46 %.

Vůně je velmi jemná a plná, působí máslově a ovocně. Dokonce je hodně ovocná a svěží, je výrazná a není moc sladká. Jsou zde znát jablka ze zeleného Spotu, tady se ale půl na půl míchají s nezralými hruškami. Za nimi se objevuje ještě lehounká zemitost a pár obilných tónů, dále ještě vanilka. Čím více se soustředím, tím vanilka zesiluje, vůně se mění na vanilkový puding.

Oficiální foto z degustace

V chuti sladkost nejprve znatelně zesiluje, je ale jemná a plná. Postupně se ale trochu vytratí. Je to taková dezertní sladkost z likérového vína. Je zde spousta ovoce, nejvíce zas jablka a hrušky. Působí plně a šťavnatě, hladce i krémově. Jen občas ukáže náznak pichlavosti. V další vrstvě pak opět cítím vanilkový puding.

Dozvuk je pěkně plný a dlouhý. Máme zde spoustu koření a vanilky, opět je tady dezertní sladkost. Z ovoce se ukazují nejvíce hrušky, působí silně a svěže.

Yellow Spot se ukázal jako moc pěkná whisky. Je silná a vybalancovaná, působí příjemně sladce. Chutná mi na dost podobné úrovni jako zelený Léoville Barton.

S červenou skvrnou a patnáctkou na etiketě je tu Red Spot. Whiskey, které obsahuje, zrály přes 15 let v sudech. Ať už to byly americké sudy po bourbonu, španělské sudy po sherry nebo sudy po sicilském vínu Marsala. Některé zrály v sudech po marsale celých 15 let, jiné začali jako pětiletá whisky ze sudu po bourbonu, které pak byly v marsalových sudech dalších 10 let. Samozřejmě se jedná o pot still whiskey a je ve zmiňované síle 46 %.

Vůně je plná a jemná, působí kořenitě a svěže. Je hutná a nasládlá, postupem času ještě sladkost zesílí. Nejspíš je hutnější než ostatní Spoty. Rozhodně jsou zde výrazné tóny těžkého vína a sherry, k tomu nasládlé dřevo a náznak kouře. Z koření tu vystupují nezvyklé tóny sladké papriky a černého pepře.

Porovnání barev vzorků

Chuť je silná a výrazná, je hodně hutná. Také je sušší a plná, krémově hladká. Není zde ani stopa ostrosti. Libí se mi, jak je vybalancovaná, působí pak jemněji než třeba předcházející Yellow Spot. Je šťavnatě vínová a ovocná, takové sladké a těžké zatuchlé víno. Hutnou šťavnatost pak doplní hořká čokoláda.

V dozvuku se zpět vrátí nasládlé dřevo, je tady hodně ovoce a vína. Ovoce je tu sladké, nejvíc připomíná to sušené. Víno je zase zatuchlé a hutné. A k tomu opět hořká čokoláda. Celkově je hodně silný a opravdu šťavnatý, jsou zde ale stopy pikantnosti.

Red Spot je moc dobrá whiskey. Je jinak dobrá než byl Yellow, hutnější a jde úplně jiným směrem. Do takovéto whisky bych se více propil rád.

Whiskey s modrou skvrnou je další z původních barev. V dobách, kdy Green Spot byla desetiletá whiskey, se modrou barvou označovala whisky sedmiletá. A tak byla i znovuzrozena v roce 2020, Blue Spot je totiž nová nejméně sedmiletá whisky a navíc jako jediná v sudové síle. Lahvuje se totiž s 58,9 %. Zrání opět probíhalo v bourbonových a sherry sudech, třetím typem sudů zde byla ty po portugalském víně z Madeiry.

Vůně je hodně uzavřená, je suchá a o proti ostatním působí slabě. Je zde výrazné dřevo a zatuchlost, k tomu spousta koření. Třeba skořice. Později se objeví tóny přezrálého vína a šťavnatosti. V pozadí se pak nachází i nějaké ovoce.

Chuť je pikantní a ostřejší, skoro až pálivá. Je suchá s kořením a spoustou dřeva. Má pouze náznak sladkosti, postupně se ale objevuje šťavnatost a ořechy. Na konci se pak ukáže sladké dezertní víno.

Dozvuk je šťavnatý, je silný a dlouhý. Je docela sladký a hlavně pikantní. Výrazná je tu skořice a oříšky, k tomu lehce dřevo a další koření.

Blue Spot začíná hodně slabou vůní, pokračuje ale výraznou a silnou chutí. Jen ten vliv vína se dostaví až po čase. Je přímočarý a jednodušší, celkově i oproti ostatním Spotům. Je to prostě úplně jiná kategorie – mladá whisky v sudové síle oproti vyzrálejším a sladším kouskům. Nedá se tak se zbytkem moc dobře porovnávat, samostatně ale jde o moc pěknou a velmi silnou whiskey.

Modrý Spot je dobrý, ale stojí stranou. Je jiný, ale zároveň to nejspíš není nejlepší Spot. Žlutý a červený Spot společně se zeleným Francouzem jsou moc dobré whisky – zajímavé, chutné a voňavé. Každá z nich pecka, ale zároveň každá s osobitým stylem. A základní Green Spot také překvapil, krásnou svěží jablečností a přístupností. Jediný, který mě nepřesvědčil, je tak zelený Spot s americkým vlivem. A mně tak zbývá ochutnat jediný zbývající Spot, devítiletou limitku Gold Spot.