Zářijová degustace v Pivotečce se nesla v užším kruhu, ale o to pohodovějším duchu. Na lineupu byla Jamajka od 1423 S.B.S a 4 novinky od El Salvadorské značky Cihuatán. Od Cihuatánu už jsem měl možnost ochutnat jejich původní osmileté a dvanáctileté plnění, a k tomu první dvě limitované lahve Nahual a Nikté. Jediné dva rumy, které mi po této degustaci budou chybět do kompletní série, tak budou Obsidiana (určená pro Duty Free a podobné obchody) a Single Barrel.
Cihuatán Indigo je osmiletý a Cihuatán Cinabrio dvanáctiletý rum. Vzhledem k tomu, že z oficiálních stránek zmizelo původní osmileté a dvanáctileté plnění, považuju Indigo a Cinabrio za jejich náhradu. Oba jsou to kolonové rumy zrající v sudech po bourbonu a ředěné na 40 % alkoholu.
Indigo se ve vůni zdá lehký, ale po odvětrání se krásně rozvine. Chuť je plná a jemná, se sladkým a dlouhým dozvukem. Celým rumem se nesou tóny hořké čokolády, nugátu, karamelek a vanilky.
Cinabrio se zdá ve vůni dřevitější a méně sladké. V chuti se ale ukáže hutnou sladkostí, cítit je tam nejen čokoláda a vanilka, ale také kandovaná citronová kůra a želé. Přiznám se ale, že Indigo mi přišlo zajímavější.
Cihuatán Sahumerio na rozdíl od ostatních 3 ochutnaných Cihuatánů nepatří do základní řady. Jedná se totiž, stejně jako v případu Nahualu a Nikté, o limitovanou edici. Dokonce mají společná i silnější procenta alkoholu – přes 45 %. Ve směsi pro Sahumerio však nejsou použity jen kolonové, ale také kotlíkové rumy.
Na jednu stranu je podobný Cinabriu, také se zde objevují kandované citrusy. Ale už ve vůni je navíc závan šťavnatého ovoce, které skoro připomíná jamajské rumy, díky tomu je vůně bohatá. Šťavnatost se projeví i v chuti. Je to moc pěkný rum, „živější“ protiváha usedlejšího a staršího Xamana.
Xaman byl posledním degustovaným Cihuatánem. Po limitovaném Sahumeriu je to návrat do základní řady se vším všudy, ale zase se jedná o starší a vyzrálejší rum.
Je to opět kolonový rum ředěný na 40 %, který stejně jako zbytek této řady zraje v sudech po bourbonu. Od Indiga a Cinabria se ale liší stářím i finišováním. V bourbonových sudech leží rum 15 let, poté je na 1 rok přesunut do sudů vyrobených ze dřeva lokálních stromů jménem „Ceiba“ (česky vlnovec).
Na rozdíl od všech ostatních Cihuatánů není Xaman tolik sladký. Naopak je jako jediný ještě lehounce nakyslý. Jinak je to dřevitě hutný rum, který je opravdu velmi jemný. Zajímavým ho dělá hlavně jeho zvláštní zatuchlá dřevitost.
Podrobnější recenze Cihuatánů naleznete na stránkách nebo přímo pod těmito odkazy na Indigo, Cinabrio, Sahumerio a Xaman.
Posledním vzorkem bylo něco úplně jiného než sladký středoamerický rum, byla to bomba od Dánů z 1423 – Single Barrel Selection Jamaica 2019. Jednalo se o láhev z jednoho jediného sudu, který byl naporcován ve spolupráci s československou Facebookovou skupinou Rum CZ/SK. S.B.S je roční vysoce esterovou Jamajku se sílou skoro 60 %. Celý rok zrání si tento rum poležel v sudu po sherry, který tomuto mladému rumu dodal ovocnou sladkost a trošku zakulatil jeho sílu. Tenhle rum budete buď milovat, nebo nenávidět. Já bych ho každopádně popsal jako rum, ze kterého vám spadnou kalhoty.