Rumfest 2021 – rychlá slepá degustace Heffron

Stánek Heffronu byl na Rumfestu naplněn novinkami této značky. Dvě z nich jsou ochucené rumové elixíry, Coffee a Coconut, tedy s příchutí kávy nebo kokosu. A další dvě novinky, ty zase doplňují základní Heffron o vyšší řadu.

Klasický Heffron se tímto přejmenoval na Original a novými kousky jsou 5 yo (Panama Heritage) a 10 yo (Panama Premium). Nový 5 yo má stejně jako Original 38 % alkoholu a oba zrají v sudech 5 let, novinka ale používá místo čerstvých sudů sudy po bourbonu. 10 yo Heffron má už 40 % a pro zrání se používají sudy po sherry, bourbonu a koňaku.

Zajímavou prezentací nových rumů Heffron byla slepá degustace, každý návštěvník měl možnost ochutnat 3 malé vzorky a zjistit, jestli pozná o který rum jde. Odlišit 10 yo od obou pětiletých variant se ukázalo jako vcelku snadné, Original a 5 yo jsou si více podobné. Popíši tedy krátce tyto rumy podle této rychlé slepé degustace.

Original je ve vůni jemný a méně výrazný, je zde ovoce a koření. Chuť je překvapivě plná a také hodně sladká. Je nejspíš nejsladší z trojice. Dozvuk je dlouhý ale jednoduchý, sladký a cukrový.

5 yo je také ve vůni jemný, cítím zde ale více alkohol. Oproti Originálu jsou zde tóny kávy. Chuť je plný a také dost sladká, celkově ale méně výrazná. Dozvuk má kromě sladkosti ještě kávu a čokoládu.

Prémiový Heffron má vůni lehkou a jen nasládlou, s tóny ovoce a čokolády. Chuť působí plně a sladce, je jemnější a méně sladká než u pětiletých Heffronů. Také jsou zde tóny ovoce a čokolády. V dozvuku pak tato čokoláda velmi zesílí.

Základní Heffron bych si domů nekoupil, levnějších rumů zde ještě pár mám a moc se tu nepijí. Není tedy důvod kupovat další v řade. U 5 yo je situace podobná, nepřináší pro mě oproti Originálu moc věcí navíc. Zato desetiletý Heffron pokročil dál, jedná se o vcelku solidní a pitelný rum. V Kategorii rumů do 500 Kč by mohl zazářit a láhev doma bych se mít nestyděl.