Dalším ze slepých degustačních vzorků se vracíme domů, k českého žraločímu bottlerovi Rum Shark. Tato láhev byla součástí druhé série vydané Rum Sharkem, společně s rumy z Trinidadu, Barbadosu nebo Guyany. Tak tedy Belize a rum z palírny Travellers.
Cukrová třtina a rum se do Belize dostaly až trochu později, než do Karibiku, ve velkém se jim začali věnovat až přistěhovalci v 19. století. Travellers samotné začíná až ve století dvacátém. Nejprve jako bar a později jako palírna. Původní pot still byl později doplněn kontinuální kolonou, ta byla na začátku našeho století vyměněna za trojitý kolonový destilační přístroj. Na tomto stroji se nyní pálí tři druhy destilátů – neutrální třtinový líh s v síle alespoň 95 %, lehký rum s 90 % a esterový těžší rum pálený na 85-88 % alkoholu.
Rum pro Rum Sharka byl destilován z melasy v roce 2007 a 14 let ležel v použitém (pro zrání rumu) ex-bourbonovém sudu. Z toho 12 let v tropických podmínkách, poslední 2 roky v Evropě. Jedná se vlastně o dva sudy identického rumu, které byly takto nalahvovány jako dva single casky, z každého se povedlo vytvořit 276 lahví. Sud B má výslednou sílu 67,6 %, námi ochutnávaná láhev ze sudu A má 68,1 %.
Vůně je hutná a sladká, je jemná a bohužel spíše uzavřená. Nejvíce zde cítím sušené ovoce, pak nějaký náznak kouře nebo zemitosti. A pak už je sklenička prázdná, na rozbor vůně bych ho potřeboval víc.
To chuť je výrazná a intenzivní hned od začátku. Je tedy nugát a hodně sušeného ovoce. Pak také sladké víno a hořká čokoláda. Působí šťavnatě a nasládle, je plná. Z jednotlivých tónů vystupují sušené třešně a rozinky, kakao a náznak kávy. Možná připálená káva, to byl ten kouř z vůně?
I dozvuk má trochu kávy a nějaké ty spálené tóny. Ale dominuje nugát s karamelem a čokoládou. Vlastně je zde hodně čokolády. V pozadí je pak sladké ovoce. Dozvuk už není tak výrazný jako chuť, je také sladší a působí i trošku likérově. Což je u neslazeného rumu v neředěné síle zajímavé.
Toto je jasný rum španělského stylu, sladký ale nedoslazovaný rum, rum je se sladký a jemný i v sudové síle. Vše zde stojí na chuti, která je ohromná, dozvuk je jí trochu zastíněn (a vůně by potřebovala víc času). Nebo možná ne, dozvuk při dalším pití zesiluje, ale vůně zůstává uzavřená. Silný a sladký rum se stopou likérovosti Belize naznačuje, konkrétní láhev bych ale neuhádl. RS také rumů z Travellers nalahvoval hodně. Kromě této čtrnáctileté želvy to pak později byla ještě dvojice sedmnáctiletých (2006) želv, také z Blue Ocean edice. Dále pak trojice single vintage rumů do akvárka (2006, 2008 a 2014), experimentální UFO a jeho tři ve Vizovicích stařené verze (cognac, bourbon nebo pineau). A tento sladší styl je jím společný. Já bych možná i prohlásil, že některé novější verze jsou možná ještě zajímavější, než toto první nalahvované Travellers.