V roce 2021 přichází první čtveřice rumů lahvovaných pod značkou Rum Shark. Tyto a jejich příští rumy ponesou několik velice zajímavých podobností – všechny tyto rumy jsou single casky, bez ředění, bez slazení a bez barvení. Bonusem jsou naprosto transparentní informace o původu a staření a stejně tak i o tom, kdo stojí za výběrem sudu.
Mezi prvními rumy se nacházejí zástupci třech jamajských palíren a jedné zaniklé palírny z Guyany. Další lahve pak prozatím Jamajku opustí a budou se věnovat dalším státům. Všechny lahve by ale měli mít společnou ještě jednu věc, na svých etiketách ponesou vyobrazené mořské potvory, ne nadarmo se celá série jmenuje Rum Shark.
Lahve samotné naživo působí zároveň luxusně i konzervativně. Dobrému dojmu přispívají i promyšlené a funkční krabice, nebo množství informací na nich i na lahvích.
Začnu jako prvním jediným ne-jamajským rumem. Tím je rum ze zaniklé guyanské palírny Uitvlugt. Ten byl destilován v roce 1999, nalahvován jako 21 letý v síle 56 % a celou tu dobu zrál v použitém rumovém sudu. Asi nejznámějšími rumy z této palírny, které se objevily i v čechách, je série Ron de Jeremy Holly Wood nebo Plantation Plantation Extrême No2 Guyana.
Uitvlugt je snadno pitelný rum, je svěží a plný nasládlého ovoce. Jsou tu pichlavé citrusy, které přispívají ke svěžesti a objevují se zde i technické tóny lehce připomínající lepidlo. Ke své síle je docela jemný-
Jamajské žraloky vezmu podle věku. Nejmladším je čtrnáctiletý Clarendon z roku 2006 zrající v sudu po bourbonu. Tato palírna patří na Jamajce k těm mladším a modernějším, má sice starší část s kotlíkovými destilačními přístroji, o většinu produkce rumu se ale stará „průmyslová“ kolona. Ovládaná je společností National Rums of Jamaica Limited, ve které má silný podíl i jamajská vláda.
Clarendon mi na první seznámení přijde hodně jako přímočarý a citrusový rum. Je to taková svěží pichlavost citronové kůry a zároveň nasládlost citronů pečených v troubě. Až při dalším ochutnání ukazuje další vrstvy.
Druhým je patnáctiletý Hampden z roku 2005, který zrál v použitých rumových sudech. Palírna Hampden Estate je mojí oblíbenou, díky krásné ovocnosti většiny jejich rumů. Oproti Clarendonu je také mnohem tradičnější, Hampden si zakládá například na místní vodě z horského pramene, divoké a dlouhé fermentaci nebo třeba na destilaci pouze v kotlíkových přístrojích.
Podle prvního ochutnání mi přijde jiný, než většina mě známých Hampdenů, není tak šťavnatě ovocný, ale je hutný a těžší. Kromě ovocných tónu se tu objevuje třeba nugát, ten bych tu nečekal. Působí hutněji a jemněji než Clarendon.
Třetí je New Yarmouth z roku 1994. Ten strávil celých 26 let v sudu po bourbonu. Palírna New Yarmouth není pod svým jménem moc známá, známý je ale rozhodně rum Wray and Nephew, který se zde vyrábí. Samotná palírna se vůbec nevěnuje reklamě, vše nechává na značkách zde vyráběných rumů.
U tohoto rumu jsou jamajské tóny velmi uhlazeny a zjemněny dlouhým zráním, skoro není cítit jeho síla. Ta, stejně jako ostatních dvou jamajských žraloků, je 69 %. To se může zdát jako hodně, nic ale nebrání každému si ve skleničce naředit, jak mu to vyhovuje. Jen u New Yarmouth to ani není potřeba, je krásně jemný i bez toho. Je tu lehce znát jamajské ovoce, ale velmi jemně a hutně, je tu vyzrálé dřevo a podobné hutné tóny.
Každý z těchto rumů má něco do sebe, každý je jiný. Měl bych mezi nimi své favority i rum, ke kterému bych se musel trochu propít. Všechny ale předají nekompromisní zážitek a vaše ústa už nebudou co dřív.