Ron Esclavo 12

V této chvíli se podívám na dva rumy, které toho na první pohled nemají moc společného. Ale na ten druhý už se pár společných věcí najde. Jsou to totiž oba rumy z Dominikánské republiky a například mají stejných 40 % alkoholu. A oba jsem ochutnával z oficiální miniatury, což mnoho značek nemá. Navíc byly tyto miniatury poslány navíc eshopem bestdrink.cz. Prvním z ochutnávaných rumů je tedy dnes Ron Esclavo 12.

I když na lahvičce je uvedeno Esclavo, my už dlouho víme, že po novu se jedná o značku Patridom. Jen některé lahve se ještě pořád doprodávají s původními etiketami. Tato značka patří dánským 1423, od kterých tu každoročně recenzuji adventní kalendář. Díky tomu tu už na stránkách několik recenzí těchto rumů mám. Najdete zde XO rum, XO Cask v sudové síle a výrazný Gran Reserva Overproof.

Esclavo jsou tedy značkou sladkých dominikánských rumů. Její základ tvoří tří až pětiletá Gran Reserva a její Overproof verze, střed základní nabídky pak tato Esclavo 12, po novu již Patridom Selleción Exclusiva. Završuje to varianta XO a silnější XO Cask, které již mají 12 až 15 let. Také se ale v poslední době objevila řádka limitovaných edic. Například 12 finišovaná v sudu po rašelinné whisky z Islay nebo ta ze sudu po muškátovém vínu. XO má pak limitované varianty dozrávající v sudech po cognacu, po olosoro sherry nebo taky po Islay whisky.

Rum Esclavo 12 se míchá z většího množství rumů. Ty mohu být melasové nebo z čerstvé třtinové šťávy, destilované jsou na koloně. Destiláty poté zrají buď v sudech z amerického nebo francouzského dubu v tropických podmínkách Dominikánské republiky. Esclavo 12 se pak míchá z rumů starých mezi 6 a 12 lety, dvanáctka tedy znamená „až dvanáctiletý rum“.

Vůně je rozhodně sladká, tak trochu sirupová. Je ale také jemná a hladká, zároveň docela hutná. Nejprve cítím lehce koření a trochu karamel, pak se do popředí dostávají bonbony a pomeranče. Po delším nadechnutí je ale koření zpět, nikam nezmizelo. Je sladké a trochu svěží a je ho tady hodně. Kromě toho nacházím ve vůni ještě trochu ovocných tónů a stopy sladké dřevitosti.

Chuť již po vůni nepřekvapí, je hladká, jemná a sladká. Také je docela hutná i plná. Je hodně karamelová, se sladkým kořením. Sirupovost je tu také, ale jen lehce. Trošku se objevuje šťavnatost a zatuchlost. Když podržím rum v ústech déle, ukáže se ještě více koření. Není to už ale to sladké, toto je trošku ostřejší a pichlavé. Někde v pozadí pak nacházím stopy nugátu a nahořklého dřeva.

Dozvuk je pak více šťavnatý a hodně sladký, vzdaluje se trochu od vůně i chuti. Nejprve cítím trochu sladké zemitosti a sušeného ovoce doplněného čokoládou. Až po chvíli přijde nálož koření, zde doplněna trochu pomeranči. Zemitost zůstává, sladkost je ale už spíše čokoládová. Na konci sladkost mizí a zůstává už jen ostřejší a pikantní koření.

Esclavo je hutný a sladký rum, který je docela plný i jemný. Není sám o sobě nijak extra výrazný, to ale u slabšího rumu není tak překvapivé. Když ho popíjím déle, tak si zvykám i na sladkost, nepřijde mi už pak tak sladký. Tedy, nepřijde mi už jako likér nebo sirup, pouze už jen jako sladký rum.

Rumy značky Esclavo můžete koupit například zde na eshopu bestdrink.cz, kterým tímto děkuji za bonusové vzorky a také připomenutí tohoto rumu. Tento ochutnávaný Esclavo 12 se dá koupit jako vzorek za 165 nebo v rámci setu miniatur či dvoudecových lahviček. Celá láhev už je pak zde pod značkou Patridom, za cenu 990 korun. To je myslím cena, kterou jsem ještě u sladkých rumů ochoten akceptovat. Pokud ale máte rádi hodně sladké a ne tak silné rumy, Esclavo/Patridom od 1423 jsou rumy přesně pro vás. Já osobně bych si asi vybral jeden ze silnějších kousků, protože Dánové kombinaci silného rumu zjemněného sladkostí (nebo sladkého rumu se sladkostí utlumenou silou) umí opravdu dobře.