Advent 2022/01 – Patridom XO Cask

To že se v kalendáři objeví nějaký z vlastních rumů 1423 už je klasikou, dává smysl do vlastní kolekce vzorků vybrat i něco ze své stáje. Loňský kalendář tak zakončoval Patridom Gran Reserva Overproof, ten letošní zahajuje Patridom XO Cask.

Původně se tato značka jmenovala Esclavo, to bylo ale nedávno změněno na Patridom. Rumy pochází z Dominikánské republiky a vyrábí je Alcoholes Finos Dominicano z místní cukrové třtiny pomocí kolonové destilace. Značka pak nabízí řadu rumů různých stáří a směsí. Některé v tradiční síle kolem 40 procent, některé v overproof síle.

Patridom XO by měl být nejstarší a nejsilnější rum v nabídce této značky, obsahuje rumy ve stáří 12 až 15 let, podle některých prospektů jednoduše až 15 let staré rumy. Tyto roky rumy strávili v sudech z amerického a francouzského dubu. Směs v klasické síle (recenzovaná v kalendáři roku 2020) má 42 % alkoholu, tato verze Cask pak plnou „sudovou“ sílu 65 %.

Ve vůni je hodně koření a troška karamelu. Je jemně sladká, ale spíše uzavřená.

I chuť má hodně koření, je více sladká a šťavnatá. A také je hodně pikantní a pichlavá. Zdá se mi tenčí, je ale hodně výrazná. Je zde karamel a zatuchlost, přidá se cukrovost. Působí tak ostře šťavnatě.

V dozvuku dominuje karamel, je tu ještě sušené ovoce. Je spíše krátký, také je dost sladký. K lehké zatuchlosti se přidá ještě hodně koření a opět ta cukrovost. Ve výsledku působí hřejivě.

Tento rum mi rozhodně nesedl tolik, co loňská Gran Reserva Overproof. A přitom má být mnohem starší a vyzrálejší. Rum je to sice výrazný, je ale slabý v chuti, je tenký. Je to taková rychlá chuť, ze začátku silná ale nic moc nepřinese.

Já jsem před lety ochutnával ještě původní Esclavo XO Cask. Na rozdíl od ostatních lahví, tato nebyla skleněná, ale keramická. Taky složení bylo jiné, obsahovala i znatelně starší rumy. S novým dizajnem tak došlo ke sjednocení lahví i etiket, bohužel tedy i ke změně obsahu. Původní verzi si totiž pamatuju znatelně lepší i hutnější.