RFCAK22 16: Chairman’s Reserve Master’s Selection (Dom Whisky)

Chairman’s Reserve je značka rumů pocházející ze Svaté Lucie, která byla vytvořena jako pocta šéfovi místní palírny St. Lucia Distillers. Na svých stránkách mám zatím recenzi pouze jejich blendu Chairman’s Reserve Legacy, zároveň ale chystám i recenzi jejich vlajkové lodě Chairman’s Reserve Forgotten Casks.

Tato palírna nemá zas tak dlouhou historii. Ta začíná v 19. století, kdy rodina obchodníků začíná pěstovat cukrovou třtinu. Destilaci rumu se ale začala věnovat až třetí generace. Pálí se zde hlavně z melasy, část rumů se ale destiluje i z čerstvé šťávy z cukrové třtiny rostoucí kolem palírny. Také se zde destiluje jak na kolonových přístrojích, tak v malých kotlících. K nám se dováží hlavně jejich základní rumy Reserve a Reserve Spiced, novinkou je blend Legacy a takovou vlajkovou lodí je už zmiňovaný Forgotten Casks. Kromě značky Chairmans se ve stejné palírně produkuje i další známá značka, Admiral Rodney. Rumy HMS Princessa a HMS Royal Oak se už na mých stránkách dříve objevily.

Dnešní rum ale rozhodně nezapadá do klasické nabídky této palírny, je součástí prémiové série Master’s Selection. Také je jedním ze dvou rumových sudů vybraných a lahvovaných pro polský Dom Whisky. Tento konkrétní je směsí dvou destilátů – rumu z malého měděného kotlíku a rumu z hybridního kotlíku s rektifikačními deskami. Destilace proběhla z melasy v roce 2015, následně se směs rumů uložila do sudu po portském víně. Tam zrála před lahvováním celých 15 let. Na trh se pak dostalo 346 lahví v síle 59,4 % a koupitelných v obchodu Dom Whisky.

Vůně nejprve připomíná agricole rumy, cítím gumu, pepř a želé bonbony. Postupně se přidává lehce ovoce a ostré koření a bylinkovost. Přináší to větrovost a lehkou zatuchlost. V té se pak schovává více ovoce, možná i troška vína a žvýkaček. Vůně není moc sladká a nepůsobí moc jemně, i zpětně bych ji popsal jako stařené nesladké agricole.

Chuť je výrazná a pichlavá, je hodně bylinková a větrová, hodně šťavnatá a esterově žvýkačková. Kromě toho se objevují i tóny sušeného ovoce a koření, občas i stopy dřevitosti. Ale je hlavně plná, šťavnatá a suchá, není vůbec sladká. Tady už to tolik nepřipomíná agricole, spíše nějaký netradičný esterový rum (podobný například S.B.S French Antilles 2020).

V dozvuku pak estery víceméně mizí a opět se vrací agricole styl. Velmi výrazné jsou tady želé bonbony, ale také guma. Žvýkačky i větrové bylinky jsou na místě, jen ne tak silně. O to více agricole styl dopl%nují sladší tóny sušeného ovoce a sladkého vína. Stejně jako chuť je i dozvuk šťavnatý a plný, je také dost dlouhý.

Tak tohle je velice zajímavé, nebál bych se tento rum nazvat zatím nejzajímavějším z adventního kalendáře. Je to velmi dobrá pecka, která mi zachutnala hned při prvním ochutnání. Je to také hutný a suchý rum, přitom velmi šťavnatý a skoro až esterový. A jak už jsem psal, nacházím zde směs stylů suchého stařeného agricole a živějších méně tradičních esterových rumů. Prostě výborná kombinace a důkaz, že zde umějí udělat pořádné rumy. Já jsem této ochutnávky hned využil a sehnal si ještě další vzorky rumů z Master’s Selection, jsem na ně velice zvědavý.