Glendronach 1994 23 yo

Tuto whisky jsem ochutnal díky akci whisky ježíšek, nebyla ale jedním ze zapojených vzorků. Tuto konkrétní jsem dostal ochutnat jako poděkování za organizace akce. A v této chvíli jsem za to opravdu rád, ze vzorku se totiž vyklubal překvapivě starý Glendronach. Whisky z této palírny zde již jednu mám, je jí ale základní Glendronach 12 yo. A to i přesto, že jsme již v minulosti ochutnával celou základní řadu. A dnes se posunu ještě o několik poschodí výš.

Palírna GlenDronach je jedna z nejstarších ve Skotsku, pojmenovaná je podle stejnojmenného údolí v Highlands. Byla také jedním z průkopníků používání sherry sudů pro zrání. Ty se v současné době používají po odrůdách Oloroso a Pedro Ximenez. Core range tvoří 4 whisky ve stáří 12, 15, 18 a 21 let (Original, Revival, Allardice a Parliament). Travel retail edici nyní zastupují 10 yo Forgue a 16 yo Boynsmill. V speciálních edicích pak byla například Traditionally Peated, Port Wood, nebo několik vydání Cask Strength. My se ale musíme podívat do méně známé kolonky Single Cask Vintage.

Dnešní Glendronach je oficiálním stáčením palírny. Sud byl naplněn v květnu 1994 a nalahvoval se v roce 2018 ve věku 23 let. Celou dobu tak whisky zrála v tomto sudu typu puncheon s číslem 126, ve kterém bylo původně PX sherry. Vzniklo tu 712 lahví, každá o síle 54,1 %. Toto stáčení bylo zároveň uvedeno k oslavě 25 let whisky.de.

Vůně této whisky je svěží a nasládlá, je pěkně hutná ale zároveň pořád docela lehká. Nejprve je trochu zemitá, později pak trochu větrová. Je v tom schovaný i náznak kouře a troška čokolády. Hodně tu cítím ovocnou šťávu a sladké ovoce, doplněné je to lehce i vínem. Pak zde zde rozleží tóny nasládlého karamelu a rozinek, možná se ukáží trošku i žvýkačky a bylinky. Je toho tady hodně, vůně je komplexní a harmonická.

Chuť je hutná a plná, znatelně sladší než je vůně. Začíná lehce čokoládově, té se ale postupně přidává víc a víc. Objevuje se ovoce, nejvíce třešně ale také trochu rozinky. Chuť tak připomíná pralinky a višně v čokoládě. Je velmi šťavnatá a výrazná, vlastně ale zůstává i příjemně jemná. V pozadí pak nacházím ještě trochu žvýkačky a náznak medové sladkosti.

Dozvuk je velmi šťavnatý a dlouhý, také je docela dost hutný. A vlastně je i sladký. Je tady velmi silně znát hořká čokoláda a likérové třešně v čokoládě. Pak také trocha suššího dřeva. Když dlouze hledám, nacházím dále tóny medu a žvýkaček.

Tak tohle je moc dobrá whisky, višňovo-čokoládová, plná a komplexní. Se silnou chutí a krásně se popíjí. Prostě excelentní. Největší její chybou se tak stává to, že je jí tak málo.