PRASK22 30 – Albert Michler Nicaragua 2003 Trnava Rumfest 2022

Rum číslo 30 našeho slepého společného adventního kalendáře má silnou československou stopu. Stojí za ním totiž Albert Michler, současný držitel této značky a nástupce historické rakousko-uherské likérky tohoto jména. Tehdy i nyní firma sídlila v Buchsdorfu/Bukové, ve Slezsku. Kromě výroby vlastních likérů a produktů se dovážel i rum, který se pak dodával R-U námořnictvu. A i na tuto tradici dnes navazují, dovážejí různé rumy, jen cílovou skupinou jsou už jen civilisti. AM pod svým jménem představuje několik základních rumů a také řádku Single Cask edic. Také vyrábí rumy Austria Empire Navy Rum, spiced rumy Old Bert a vlastní gin.

Dnešní rum je Single Cask, stojí ale trochu samostatně. Ono nejprve přišla celá řádka SC najednou (Demerara, 2x Barbados, Fiji, 2x Jamaica, Trinidad), poté byla chvíli pauza. A začali se objevovat porůznu i další kousky. Kromě dalších SC vydaných v této edici to byly ještě privátní edice, třeba Trinidad 2002 18 yo lahvovaný pro skupinu Rum CZ/SK. Nebo, v době psaní této recenze aktuální, dvojice rumů opět pro Rum CZ/SK – Nicaragua 2008 13 yo. Jeden sud rumu finišovaný v sudu po Speyside whisky Dufftown, druhý finišovaný v sudu po Highlands whisky Clynelish. A tím už se dostáváme k ochutnávanému vzorku, které také patří ke speciálnímu plnění.

Jak už je vidět z názvu, rum byl vybrán a nalahvován pro příležitost slovenského Trnava Rumfest 2022. A to je vlastně další československá stopa tohoto rumu. Je to tedy single cask, byl stočen jediný sud a vzniklo tak pouze 260 lahví. Konkrétní sud pro sebe vybrali slovenští barmani a ambasadoři, já věřím že vybírali dobře. Uvnitř lahví se nachází rum z Nikaraguy, z palírny Compania Licorera Nicaragua. Ten byl z melasy vypálen v roce 2003 a ležel tam v tropických podmínkách celých 15 let. Poté se přesunul do Evropy, kde zrál v bourbonovém sudu ještě další 4 roky. Je to tak ve výsledku devatenáctiletý rum, lahvovaný v roce 2022. Nebyly zde prováděny žádné úpravy, do lahví šel rum v plné neředěné síle 77 %.

Vůně se zdá lehká, možní i trošku zvláštní. Je trošku zatuchlá, také je zemitá. Silně se objevuje nugát a ostrá kakaovost, k tomu pak ještě sušené ovoce a čokoláda. A pak je tu ten tón, který mi sem nesedí. Asi bych ho popsal jako stará žvýkačka.

Foto od organizátora

Chuť už lehká není, je výrazná a řízná. Zároveň se zdá být hřejivou a šťavnatou, také ale pichlavou a ostrou. Cítím zde hodně výraznou čokoládu, pak nálož pikantního koření a hřejivého kakaa. Z pozadí se pak na povrch dostává sladká suchost a ostrá sladkost, doplněna lehce vínem. Hned po prvním ochutnáním mi v hlavě zní: Nikaragua.

Dozvuk je plný a silný, je velmi šťavnatý a hřejivý. Také je dost sladký, znatelně sladší, než rum chutnal. Dominují tady silně čokoláda a s ní ostré kakao. Čokoládovost ukazuje na Nikaraguu, sladkost by ale mohla být i Belize. Tak jako tak, je to prostě krása, za takový pocit v ústech ten rum stojí.

Foto od majitele lahve

Tak Nikaragua, poznal jsem to dobře. Konkrétní láhev jsem nehádal, tuhle jsem ale stejně ještě předtím neochutnával. Takže jsem rád, že jsem si mohl doplnit vzdělání a ochutnat další SC od Albert Michler. Jak mi chutná? To není jednoduché říct. Chuť je opravdu silná a ostrá, docela tím překvapila. Kdybych měl celou láhev, zkusil bych si vyhrát i s troškou vody. Ale takhle naslepo a pouze s malým vzorkem k tomu nebyla příležitost. Ale ten dozvuk, pro něj by stálo tuhle láhev ještě sehnat. A když bych byl připraven na tuto sílu, třeba by ve mě i silná chuť vyvolala stejné nadšení. Tomuto rumu totiž formát slepé degustace možná zbytečně trochu ublížil.