V rámci slepé degustační akce pod jménem Tajný ježíšek 2022 byla sice většina ochutnávaných whisky původem ze Skotska, nebyly odsud ale rozhodně všechny. Například tu teď máme několik zástupců Irska. Dobrá, máme tu pouhé dva zástupce, ale naštěstí to není veškerá exotika, které pochází mimo Skotsko. A to nepočítám již recenzované kousky z Japonska a Kanady.
První whiskey z Irska nese hrdě jméno Jameson, tedy jedno z nejznámějších jmen irské whiskey. Dnešní verze se ale přeci jenom od základní lahve známé z obchodů docela liší. Vzhledem k tomu, že byla tato edice lahvována v roce 2021, budu předpokládat destilace v palírně Midleton. Sem se totiž výroba značky přesunula v sedmdesátých letech minulého století.
Jameson je zde blended whisky, tedy whisky míchanou z destilátů z ječmene i z jiných obilovin. Většinou se pak jedná o kotlíkovou „pot still“ whiskey z ječmene a jemnou obilnou whiskey z kolony, obě třikrát destilované. Klasický Jameson Original se vyrábí ve velkých objemech a měl by zrát v sudech alespoň 4 roky. Jameson Black Barrel je už více limitovaný, vyrábí se v menších várkách. Oproti originálu je zde vyšší podíl pot still whisky, obilná část je pak také pálena v malých várkách. Tato whisky pak zraje v sudech, které jsou dvakrát vypalované, navíc finální směs by měla obsahovat whisky staré až 16 let. Co mají tyto dvě whisky společného je jejich síla, obě se ředí na 40 % alkoholu.
A tím se dostáváme ke dnešní whisky, Jameson Black Barrel Proof je totiž limitovaná verze „obyčejné“ Black Barrel v síle 50 %. Black Barrel Proof se míchá z pot still a z obilné whiskey, které zrají v sudech z amerického dubu, v sudech po sherry a v dvakrát vypálených bourbonových sudech. Také zde ještě navíc nedochází k filtraci za studena. V této edici pak bylo vydáno 2500 lahví.
Vůně je zpočátku slabá, je lehká a uzavřená. Cítím jen trošku dřeva a stopu spáleniny. Když se na vůni soustředím a nechám whiskey dlouhý čas na rozdýchání, tak se to naštěstí trochu zlepší. Začíná se objevovat karamel, postupně přecházející v nugát nebo i turecký med. Objeví se troška koření, nejvýrazněji asi skořice. Postupně zesilují tóny dřeva a ořechů, také se postupně přidává ovoce. A jako bonus, v pozadí je i trošičku rumovost.
Chuť se dá popsat také spíše jako lehčí a jemná. Ona je plná a výrazná silou, ale tak nějak slabší v chutích. Začíná suše dřevitě a překvapivě nesladce šťavnatě, také jsou tady bonbony. Postupně se přidává karamel, až hodně karamelu. Také se objeví nugát a ještě více dřeva. Po čase je najednou pikantní, v chuti zbývá hlavně hodně dřeva s kořením a trochou ořechů.
Dozvuk je pak hladký a jemný. Je nejvíce sladce dřevitý a karamelový. Je tu také lehká šťavnatost a rumovost, objeví se stopy čokolády. Po chvíli je dřevo už spíše suché, to ho pak doplňují banány a pražené ořechy v cukrové krustě.
Když jsem tuto whisky poprvé zběžně ochutnával, přišla mi ořechová, dřevitá a hlavně výrazná. To bylo předtím, než jsem ji porovnával i s ostatními zapojenými whiskami. Pak už se tak výrazná nezná. Také ji sráží nevýrazná vůně. Celkově bych ji popsal jako jemnou a hutnou, je to slušná whisky. Rozhodně oproti irskému supermarketovému základu lepší a zajímavější. Jen, jako řádka dalších kousků v téhle akci, Jameson prostě neobstojí oproti konkurenci. Je nepřesvědčivá a sklouzne tak do průměru. Pokud máte rádi Irsko, zkuste sehnat. Pokud nemáte, třeba by vás zrovna tato whisky přesvědčila, že i Irové umí slušné kousky.
Celkové průměrné hodnocení jak ze školy zde vychází na 2,8. Pořád je to tedy dobrá whisky, whiskey za kterou se Jameson rozhodně nemusí stydět. V poznámkách kolegů se často objevuje i grainovitost, někde negativně a jinde i pozitivně. Také je zde několikrát zmíněno, že chuť je mixem spousty chutí. Nškomu to sedlo, další to zase popisovali jako rozhádanost. Z poznámek pak ještě vytáhnu se opakující hrušky, sušenky a karamel. Samotné hodnocení je rozporuplné. Jameson se stal u jednoho kolegy vítězem této kategorie, u jiných zase propadl až na úplný konec. Zajímavé také je, že jsem několikrát četl, že základní Black Barrel je možná i lepší. Myslím že celková známko to vlastně docela vystihuje.
BB Proof nejspíše nebude tak snadné sehnat, v čechách se ale běžně prodává základní Black Barrel. A překvapuje mě, že i docela levně. Například Bestdrink ho má za méně než 700 korun, levněji než třeba Caskmates edici.