Historické srovnání rumů Appleton Estate – 8 yo až 50 yo

Stará reklama AE

Appleton Estate je velmi známá palírna na Jamajce, je nejstarší bez přerušení pracující palírnou na ostrově. Na rozdíl od jiných se zde nevyrábí extrémně esterové rumy, naopak jsou mnohem více zasazené do klasického stylu. A jsou to poctivé, stařené a nedoslazované kousky. Já jsem si je zamiloval hned na začátku, takže pokud chce whiskař ochutnat rum, Appleton Estate může být jasná volba.

Popravdě si vůbec nevybavuji, jak chutnaly jejich staré blendy, Reserve a Signature. Nemám je totiž nikde v poznámkách. Reserve Blend se ale použil na Jamajský punč, kam sedl nádherně. Také jsem někdy měl doma láhev AE V/X, opět ale bez poznámek. Tak nyní již k rumům, ke kterým poznámky mám. Bohužel také bez vlastních fotek, vzhledem ke stáří některých ochutnávek jsem je již nedohledal. Ale o to snad více cenné tyto recenze jsou.

app.PNG

Jedním ze základních rumů, v nyní už vzdálených dobách, byl 8 yo. Ten se poté přestal vyrábět, aby se nyní po letech vrátil v nejnovějším dizajnu. Jako základ značky se lahvoval v síle 40 %. Byl to hřejivý a lehounce sladký rum, který mi docela chutnal.

Ve vůni byly pomeranče a tóny kůže, v pozadí pak kakao. Byla sušší, ale měkká. V chuti silná kombinace pomerančů a kakaa, s dalším ovocem v pozadí a jemným hřejivým kořením. Dozvuk opět pomerančový, kakao se ale vyvinulo v čokoládu. Směřoval do sucha. Ty pomeranče tu nejsou úplně šťavnaté, jsou už tužší. V oficiálních materiálech se píše o pomerančové kůře, takže to bude asi podobný vjem.

Obrázek

Základním rumem pro mě ale byl a bude AE 12 yo. Kromě dvanácti let v sudech má i výhodu 43 %. 12 yo zůstává v nabídce pořád, i když láhev se již několikrát změnila. Obsah se aktuálně moc nemění, podle ochutnání ale soudím, že postupná změna tu určitě byla. Je to opravdu dobrý rum za pár korun, kterým neváhám doporučit v jakékoliv inkarnaci.

Původní „Extra“ 12 byl v chuti silný a výrazný, k tomu vyvážený. Cítil jsem sušené třešně a rozinky naložené v rumu, bylo zde sladké kakao a náznak kávy. Chuť byla nasládlá, sušší než vůně. Ke šťavnatému ovoci a čokoládě je tu suché staré dřevo, to v mladším kousku vůbec nebylo. Stejné dřevo zůstává i v dozvuku, ten je ale ještě méně sladký. Je tady hořké kakao, koření a med. Zesílí tóny kávy a objeví se ovoce – brusinky a černý rybíz.

AERB.PNG

Novější 12 yo, s podtitulem Rare Blend byl pořád moc dobrý rum. Stylem byl blíž už dříve ochutnávané 8 yo. Tato láhev vydržela dlouho, než přišel aktuální dizajn. Poznámky z současné 12 yo a porovnání s novinkou 15 jsem již psal zde.

Vůně byla příjemná, měkká. Hodně ovocná s trochou koření a chladivosti. Chuť zase živější a možná trošku ostřejší. Navíc zde byla měkká čokoláda. Dozvuk, ten to spojoval vše. Příjemná sladkost i výraznost, krásná ovocnost, sladké dřevo. Z ovoce hlavně pomeranče a mandarinky, šťavnatější než v 8 yo. Změna chuti oproti původní 12 tady byla znatelná, s příchodem aktuální 12 yo už nebyla tak velká.

21 yo byla vstupem mezi exklusivnější“ rumy Appleton Estate. Vedle ní se řadila ještě specialita, 15 yo pouze pro Kanadu. Ta se ale dala sehnat jen velmi obtížně a nikdy jsem ji neochutnal. Vzhledem k tomu že 12 yo Appleton jsem měl rád, o to více jsem se těšil na starší kousky. 21 má stejnou sílu jako 12 yo, tedy 43 %. Aktuálně, jako poslední rum z aktuální nabídky, už i 21 yo je k dispozici v nové lahvi.

Tento je rozhodně jemný a uhlazený rum. Je spíše přímočarý, ale krásně dřevitý a medový. Na 21 let působí možná trochu jednoduše a ostře, oproti starším Appletonům taky moc neobstojí. Láhev bych si asi nekoupil, na domácí popíjení mi stačí 12 nebo třeba nová 15 yo. A na lepší příležitosti tu mám zase zajímavější rumy. Na druhou stranu, několik mých kolegů si zase 21 yo nemůže vynachválit.

Ve vůni je sladké dřevo a ostrá medovost, celkově je příjemná a jemná. Je trochu dřevitě zatuchlá, ovoce se objevuje spíše v pozadí.

Chuť je docela hutná a nesladká. Je asi spíše jemná, zároveň trochu pikantní a perlivá. Dominuje zde sladké dřevo, dále se ukáží stopy medu a lehounce ovoce.

Dozvuk není vůbec sladký a je překvapivě kratší. Sladké dřevo a med přechází postupně do suchého a zatuchlého dřeva. Na začátku je i hodně ovoce, které ale rychle zmizí.

Appleton Estate Joy je speciální a limitovaný rum. Je pojmenován po Joy Spence, která pracuje v Appletonu od roku 1982. Od roku 1997 zastává pozici Master Distiller/Blender, v té době jako první žena na světě. Joy vybrala rumy do této směsi osobně, hlavní složky tvoří 25 yo pot still rum a 35 yo rum. Oficiálně je to tedy rum o stáří 25 let, i když obsahuje i starší rumy. Lahvován byl v síle 45 % a v jedinečně tvarované láhvi i boxu.

Joy je silný a vyvážený rum, výrazný ale jemný. Ve všem je lepší než 21 yo, prostě výborný rum. Dokonce je pro některé lidi zajímavější než 30 yo. Oproti té je Joy živější a méně dřevitý.

Ve vůni je sladké dřevo s medem, k tomu mízovost, zatuchlé ovoce a ořechy. Celkově jemná, krásně vyvážená vůně.

Chuť je výrazně dřevitá, lehce zatuchlá, zemitá a ovocná. Jsou to hlavně citrusy, to společně s mízovostí dodává příjemnou svěžest. Chutná šťavnatě, pikantně, je dost výrazná, silná a jemná.

Dozvuk pak má hlavně med, mízu a citrusy. Je silný a dlouhý, výrazný ale jemný.

appleton-estate-30-year-old-rum.jpg

Dalším krokem v nabídce Appleton Estate je AE 30 yo. Ten původně začal jako výběr nejlepších osmiletých rumů, které byly smíchány a nechaly se zrát dalších 22 let. V roce 2008 vyšlo původní vydání 1440 lahví, od té doby se objevila ještě minimálně jedna další várka v novějším designu. Té by mělo být víc než 4000 lahví. V blendu se v malém množství objeví i starší rumy, dokonce až 50 let staré. S přibývajícím věkem se zvyšuje i voltáž, 30 yo už má stejně jako Joy 45 %, níž už nepůjdeme.

Poslední zbytky 30 yo

AE 30 yo je silný, výrazný a konzistentní rum. Chuť je ohromující, krásně dřevitá a ořechově medová. Pro mě je tohle jeden z nejoblíbenějších rumů, nejlepší zatím ochutnaný Appleton Estate a nejlepší rum klasického stylu co jsem pil.

Vůně je hutná, silná a jemná. Je tu medová sladkost, sladké dřevo, kokos a ořechy. Časem se dřevité tóny stanou více suché, objeví se sladká pryskyřice. Celkově je tu hodně dřeva a medu.

Chuť je nasládlá, silná a jemná, velice bohatá. Je silně dřevitá, s kokosem, medem a výraznými ořechy. Postupně je zde ještě více suchého dřeva.

Dozvuk je velmi silný a výrazný, dlouhý a jemný. Nečekaně je zde dřevo, kokos a pak ještě víc dřeva. Je tu medová zatuchlost a dřevitá nasládlost, taková medová dřevitost.

appleton-estate-50-year-old-jamaica-independence-reserve-rum.jpg

Absolutním vrcholem rumů Appleton Estate je tento 50 yo. V lahvi se nachází směs rumů starých minimálně 50 let a celá várka byla stočena
pro oslavu 50 let Jamajské nezávislosti. Stejně jako Joy a 30 yo, i 50 yo má sílu 45 %. Existuje pouze 800 lahví, z nichž znatelná část již byla jistě otevřena. Cena jedné lahve nebyla malá už v době vydání, dnes je jejich cena ještě znatelně výš. Jsem tedy rád, že jsem se dostal alespoň k malému vzorku.

Ve vůni dominují 4 věci – dřevo, karamel, nugát a ořechy. Taky jsou zde trochu bonbony a květiny, ale spíše v pozadí. Vůně je hutná a nasládlá až sladká.

V chuti se dominance zúží na tři silné tóny – sladké dřevo, karamel a nugát. Je velmi plná, výrazná a vyvážená. Také hodně jemná a překvapivě dost sladká.

V dozvuku se vrátí ořechy, pořád zůstává silně karamel i nugát. Dřevité tóny se trochu mění, nyní připomínají staré dřevo. Celkově je dozvuk nasládlý a velice jemný. Pokračuje do sucha a je překvapivě trošku kratší než bych čekal.

Appleton Estate 50 yo je výrazný a zároveň velmi velmi jemný rum. Na AE je překvapivě sladký, působí až dezertně. Měl jsem pouze malý vzorek, takže to může být trošku zavádějící, ale osobně mi krásná dřevitá medovost 30 yo chutná více než karamelovo-ořechový nugát 50 yo.

Oficiální foto nové řady AE

A to by bylo prozatím vše, minulost i současnost značky Appleton Estate. Tato značka má mnoho co nabídnout, od lehkých rumů jako Signature nebo 8 yo, přes vyzrálé a pitelné 12, 15 a 21 až k limitovaným a starým kouskům. 30 yo je excelentní rum s úžasnou dřevitostí, 50 yo je nugátový dezert. Joy je zase krásný a živý rum, takové vylepšení 21 yo ve všech směrech. 15 a 12 jsou výtečné rumy na každodenní popíjení, 8 yo a Signature zas pro nekomplikované příležitosti a letní drinky… Každý si jistě najde to své.

Neochutnal jsem vše, například 15 yo pro Kanadu nebo 23 yo která se dala koupit jen v palírně jen tak nepotkám. Mám tu ale vzorky AE Hearts Collection, tedy ročníkové pot still rumy v sudové síle. A to jak původní trojici 1994, 1995 a 1999 (tedy 26, 25 a 21 let staré rumy), tak aktuální novinky 1984 a 2003. Vzhledem k mé oblíbenosti AE a přesunu k silnějším rumům si myslím, že se mám na co těšit.