Habitation Velier Monymusk EMB 2010

A máme tady další rum ze série Habitation Velier, nejspíše hlavní rumové série italského Veliera. A jako vždy s destilačním zařízením na etiketě, tentokrát ale laděné do hnědé barvy. Jiné jamajské rumy z této série se žlutou, oranžovou nebo červenou barvou jsou na první pohled viditelnější.

Rum pochází z palírny Monymusk, nebo spíše z palírny Clarendon, která je domovem značky i destilačního kotle palírny Monymusk. Jedná se o jamajský pure single rum, vše podstatné se tedy děje v areálu a okolí palírny. Destiloval se z melasy v roce 2010 na historickém kotlíkovém destilačním přístroji z palírny Monymusk, jeho esterová značka je EMB. To znamená, že se jedná o středně těžký rum, pálený ze směsi fermentované pro lehké i těžké rumy a bez dunderu (zbytku z předchozí destilace). A také je to rum původně určený pro další míchání, jak se vyráběl v Bog Estate (která se stala Clarendonem) do roku 1948. Tato značka není moc esterová, pohybuje se podle několika zdrojů mezi 125 a 250 gr/hlpa. Velier na etiketě udává množství 275,5 gr/hlpa, v popisu rumu je ale tato hodnota přiřazena všem congenerů (tedy včetně esterů).

Rum zrál v palírně 9 let v tropických podmínkách, poté se lahvoval ve Skotsku. Angel Share bylo tak více než 64%. Lahvovalo se na konci 9 nebo 10 sudů a výsledkem bylo 2529 lahví o síle 62 %. Tato láhev se také stala prvním oficiálním stáčením rumu Monymusk ročníku 2010.

Vůně je příjemně hutná. Je plná sladkého tropického ovoce, to je doplňováno trochou sladké vegetace a lehkými žvýkačkovými tóny. Ovocné tóny jsou zde těžší, doplňují je po chvíli také stopy koření a čokolády. A trocha medu v pozadí. Vůně je měkká a je skoro jemná, není moc sladká.

Chuť je velmi plná a hutná, zároveň šťavnatá a svíravá. Je sladce ovocná a trochu zatuchlá, lehce pikantní. Opět je zde žvýkačka, ale ovoce dominuje. Tropické ovoce, tady znatelně třeba s mandarinkami a dalšími citrusy. Je zde také náznak medu a stopy karamelu. Někdy cítím lehce i čokoládu. Je svěží a výrazná, hladká a jen středně sladká.

Dozvuk je také ovocný, plný sladkého šťavnatého ovoce. A také sladké dřevitosti, žvýkačky a ovocné zatuchlosti. Jsou zde citrusy, třeba citrony, ale také další tropické ovoce a trocha bonbonů. Je hladký a jemný, k tomu svěží a šťavnatý

Tenhle rum je silnou, šťavnatou a hutnou Jamajkou, je ale skoro neesterový. To může být plusem i mínusem. Plus je to v málo esterové kategorii, kde si bude jen těžko hledat konkurenta. Když jsem ho ale porovnával s esterovými kousky (v té době například vyšla i láhev Habitation Velier Long Pondu), tak to vypadá že tomuto rumu něco chybí. Není to fér, ale k bohaté ovocné Jamajce ty estery a funky tóny sedí a já je mám rád. I tak je to ale pořád svěží a dobře pitelná Jamajka. Ovocnější než třeba rumy Appleton Estate, pitelnější než základní kousky od Worthy Park.