Gunroom 4 Ports Rum

Rumy Gunroom jsou další značkou z portfolia Fenix Drinks. Ti už je dovážejí několik let a já jsem je poprvé náhodně ochutnal v Plzeňské Pivotečce, abych nyní dostal vzorky v té správné velikosti pro podrobnější prozkoumání.

Jméno Gunroom se vztahuje k námořní historii, bývala tak pojmenována místnost, ve které se „slézali“ mladší důstojníci, aby zde jedli, pili a spali. A tato značka rumů se pustila do vytvoření (a znovuvytvoření) rumů ve stylu a tradici Britského námořnictva. Zajímavé třeba také je, že kromě rumu se věnují i ginu.

Já tu mám k ochutnání 3 rumy Gunroom – ředěné 2 Ports a 4 Ports a poté silný Navy. Důležité je, že všechny tři jsou to rumy klasického anglického stylu a zároveň směsky různých destilátů z více destinací.

Na předchozí recenzi tedy navazuje Gunroom 4 Ports, rum nepřekvapivě míchaný ze 4 rumů. Dva přístavy a palírny jsou stejné jako u 2 Ports. Z Angostury by se dokonce mohlo jednat o identický rum, Worthy Park by ale měl být zastoupen stařeným kotlíkovým rumem. Dalšími dvěma přístavy je pak Guyana s Barbadosem. Zatímco z Barbadosu je to 3 až 5 let starý rum, z Guyany je to rum kotlíkový a nestařený. Stejně jako 2 Ports je i tento lahvován se 40 %.

Ve vůni cítím hodně karamel a také dost ovocné tóny. Celkově je vůně nasládlá a lehce šťavnatá, rozhodně je sladší než byl 2 Ports. Je tady velká spousta tropického ovoce, je to ale jiná směs, než byla u 2 Ports. Působí to celé jemně a příjemně, nic nepřekáží, nic si nevyskakuje. Není to nic extra výrazného, je to prostě tak nějak pohodové. Rozhodně se podle vůně nemusí nikdo bát napití.

Chuť je plná a hladká, je nasládlá a hodně jemná. Opět tu dominuje tropické ovoce, s ním se pak různě proplétá lehce karamel a stopy dřevitosti a koření. Také je tu na začátku stopa šťavnatosti a citrusovosti, která postupně zesiluje. A to až tak, že se rum po delším čase zdá vlastně dost výrazný a mnohem citrusovější. Řekl bych dobrá práce pro ředěný rum.

Dozvuk je nasládlý, opravdu jen trochu sladký. Tropické ovoce tu ustoupilo do pozadí, zůstaly z něj hlavně sladké citrusy. A naopak tu zesílili karamelové tóny a objevuje se sladká nahořklost. Už vím, je to kombinace dřevitosti a hořké čokolády.

Takto samostatně se rozhodně jedná o pěkný a povedený rum. Má své omezení, daní spíše mladšími rumy a také ředěním na 40 %. Ale podobně jako u čirého sourozence, ani tady nižší voltáž tolik nevadí a rum zvládá dodat dost chuti i výraznosti. Není nijak zvlášť bohatý nebo komplexní, v podstatě se zde kombinují hlavně tropické tóny ovoce a citrusů s karamelem a dalšími menšími příspěvky. Pak jsou tu ale výhody tohoto rumu, tedy to že se jedná o jemný a pitelný rum, navíc vstřícný ke všem ochutnavačům. Chcete něco do letního horka, pro nepropité rumaře či na zarumování před degustací? To by tento rum mohl s přehledem zvládnout. Společně s klasickým Duppy Share tímto 4 Ports například hostím kamarády na návštěvě a nikdo si nestěžoval. Možná jen ti zkušenější, že by si místo toho přáli něco výraznější. Velkou výhodou těchto rumů je také jejich cena. Méně než 700 pro oba Ports rumy – a aktuálně zde ve slevě na 650 za 4 Ports, to je částka kterou je velice jednoduché akceptovat. Oproti jiným mým rumům se zde jedná doslova o levné kousky.

A jako bonus si k finišování této recenze namíchám z tohoto rumu ještě cocktail. Zkusím tedy jeden oficiálně doporučený pro tento rum, RUM & GINGER. 4 Ports rum s limetkovou a zázvorovou šťávou, troškou cukrového sirupu a dolité zázvorovou limonádou. Protože mám zázvor rád, tak mi chutná i většina drinků připravená pomocí ginger ale/beer. Tento konkrétní nabízí zajímavou kombinaci svěžešti, ostrosti a sladkosti. Jinak ale nekomplikovaný cocktail, podobně jako sám rum. Výtečný na jednoduché osvěžení.