Habitation Velier Privateer White

Série Habitation Velier byla vždy zárukou zajímavých a dobrých rumů. Nebo alespoň ty stařené rumy, které jsem v těchto specifických lahvích potkal. Moje první setkání s bílým Privateerem totiž tak dobré nebylo, rum mi přišel hodně ostrý a alkoholový. Jenže poznámky z té doby nemůžu nikde najít, takže nyní začíná s čistým štítem. A odležení tomuto bílému rumu nejspíš dost pomohlo.

Příběh Privateeru začíná v osmnáctém století, kdy byl předek zakladatelů palírny úspěšným námořníkem, pašerákem, obchodníkem, palírníkem a korzárem, s flotilou čítající více než 25 lodí. A po šesti generacích jeho jmenovec zakládá v roce 2011 v Massachusetts Privateer. Značku, kterou staví na upřímnosti, transparentnosti, surovinách, nedoslazování, nedochucování, nedobarvování a nefiltrování. V současnosti již má značka obsáhlé portfolio. Základ tvoří New England White Rum a New England Reserve Rum, poté již přicházejí různé vydání v edicích Navy Yard, Queen’s Share, Distiller’s Drawer nebo Letter of Marque Private Barrels.

Pro destilace se zde používá melasa z jediného zdroje, z vulkanické cukrové třtiny z jednoho konkrétního údolí v Guatemale. Používají se zde různé kvasinky, podle určení dané várky rumu. Fermentace je řízená, probíhá delší čas za nižších teplot. Destilace je pak dvojitá. První je klasická kotlíková, druhá se provádí na moderní koloně. Zde je ale možnost nastavení vnitřních desek a tak stylu destilátu. Všech osm je například využíváno pro základní bílý rum, který má být lehký a čistý. Pokud se nepoužije ani jedna, výsledkem je těžší destilát odpovídající spíše kotlíkové destilaci. Destilát se uchovává v nerezových tancích, ve kterých se pomalu ředí na odpovídající sílu. Pak je po odležení lahvován jako bílý, nebo se přesune do sudů pro staření (v síle 100 proof).

Velier pro toto plnění v sérii Habitation zvolil jednu konkrétní várku nestařeného bílého rumu. I když je pak zvláštní, že sám Velier na stránkách uvádí množství rumu jako 2 sudy a 600 lahví. Pravděpodobně tím myslí v tomto případě dva tanky. Jedná se tedy nepřekvapivě od Pure single rum z Guatemalské melasy, který byl po destilaci nechán chvíli odležet v palírně. Lahvován byl v říjnu roku 2020, do světa byly lahve vypuštěný až v roce následujícím. Rum nebyl doslazován a je lahvován v plné síle 62 %, také je deklarováno ještě 350 gr/hlpa esterů.

Vůně je tady rozhodně nezvyklá, trochu neočekávaná od bílého kousku. Začíná něčím, co velmi připomíná bílou čokoládu, pak se také objevují marcipánové pralinky. A také trošku ten alkohol. Celkově je docela sladká a měkká, vlastně i příjemná. Přidává se světlý karamel, nebo spíše mléčné karamelky. A po čase i ovoce. Jenže které? Možná broskve, možná švestky, také náznak ananasu…

Chuť už je ale ostřejší, je hřejivá a pichlavá. Možná až perlivá. Je tady dost ovoce, objeví se navíc i citrusy. A pak také karamelky, hodně karamelek. A dohromady to tvoří i tóny karamelové čokolády. Je vlastně bohatá a plná, sladce zatuchlá a pichlavá a docela šťavnatá. A také svěží.

Dozvuk je hrubší a trochu alkoholový, aromatický. A také spíše krátký, maximálně středně dlouhý. Opět ja tady hodně karamelek a karamelu, ten je ale už tmavší a lehce do hořka. Ještě se objeví stopy kávy, aby se pak do popředí prodraly ovocné tóny, nejvíce sušené švestky. Lehounce tak připomíná ovocnou pálenku.

Tento rum si z prvního ochutnání pamatuji jako ostrý. To mu trochu zůstalo, není to ale až tak znát. A také objevuji jeho plnou bohatost, kterou tehdy neukázal. Svým způsobe jsem tedy spokojen, ochutnal jsem další zajímavý rum a jedinečný Privateer. Protože on je hodně jiný než jejich stařené rumy, zároveň bude určitě nesrovnatelný s jejich základním rumem New England White. Ten se totiž míchá ve větších várkách a také ředí na 40 %. I když jsem byl z počátku skeptický, tak Velier opět ukázal, že umí vybírat zajímavé věci. Pro milovníky bílých rumů by za ochutnání stát mohl. Nehledě na to, že je levnější a dostupnější než jiná plnění ze série Habitation Velier.