Dràm Mòr je docela nový skotský whisky bottler založený manželskou dvojicí, funguje od roku 2019. A už v roce 2021 přidali i rum a letos ještě armagnac. A jak tak koukám, zatím by se u všeho mělo jednat pouze o single casky. Rumová edice pro rok 2021 obsahuje pouze dva stočené sudy. Prvním bylo Foursquare z roku 2008 a druhým recenzovaný Clarendon.
Tento rum tedy pochází z jamajské palírny Clarendon. Zde byl destilován z melasy v roce 2011 a uložen do sudu z amerického dubu. Ve věku deseti let byl nalahvován, vytvořeno bylo 295 lahví v typické jamajské overproof síle 63 % alkoholu. O moc více ale o rumu zveřejněno není.
Vůně je výrazně svěží, větrová a bylinková. Poté se začíná objevovat čokoláda a nějaké ovoce v pozadí. Když se rozvine, cítím jasnou mátovou čokoládu a k ní svěží citrusy a bylinky. Z prvního přivonění mi rum připomínal Trinidad, pak ale přišli citrusy.
Chuť je výrazná, plná větroví čokolády a svěží techničnosti. Chvíli mi to připomíná lehké Caroni, pak se ale o slovo silně přihlásí citrusy. Citronová techničnost se postupně změkčí na sladké citrony, to je ale veškerá sladkost zde. V pozadí pak cítím trochu tóny žvýkačky a trošku pichlavost, on je ten rum vlastně dost suchý a nesladký. Jen je to maskováno šťavnatými citrony.
Dozvuk je sladce technický nebo také větrově technický. Nacházím zde zvláštní druh žvýkaček a poměrně ostré citrony. Celkově je dozvuk dost výrazný, suchý a pichlavý.
Tenhle rum není nijak extra bohatý ani komplexní, moc mi to ale nevadí. On je totiž vlastně dost dobrý, svěže citronově technický rum. Není to tak přemýšlivý rum na večerní posezení u hořícího krbu, spíš letní svěží kousek na zahradu či verandu. Není tak speciální, abych hned běžel sehnat láhev, ale pokud už by se doma objevila, věděl bych co s ní. Kombinace citronů a techničnosti se ukázala být Clarendonem, což není ani tak překvapivé. Tuto kombinaci jsem totiž už několikrát zaznamenal a začíná být pro tuto palírnu docela určující.