Palírnu Foursquare snad netřeba dlouze představovat. V posledních letech si tu totiž vybudovala dost slušnou pověst. Nachází se v Karibiku na Barbadosu, na místě historické třtinové plantáže. V současnosti je řízena Richardem Sealem, díky kterému se proslavila mezi rumaři celého světa. A také to byl první úvodní vzorek našeho společného adventního kalendáře, který zorganizoval Pavel Spacek.
Détente se u nás objevil ke konci roku 2020. Patří do série Exceptional Cask Selection a zde je označen jako XIV, byl tedy 14. lahví této kolekce. Tato série ECS nabízí různé speciální či vzácné plnění rumu Foursquare. Lahve se zde sice vypouštějí v tisících, stejně jsou ale limitované. Stejný rum se totiž podruhé už neobjeví. Vše začalo dnes už legendární lahví ročníku 1998 z roku 2008. Ten byl, stejně jako další ročníkovky, ale jen ze sudů po bourbonu. Předchůdce Détente bych tedy spatřoval až v druhé lahvi ECS, kterým byl (neméně legendární) Port Cask Finish z roku 2014. Od něj již lahve v sérii vycházeli vcelku pravidelně, objevovali se i různá staření. Například po vínech Zinfandel, Madeira, Sherry, nebo v sudech po Cognacu. Trvalo to ale celých 6 let, než se opět objevil rum se stařením v sudu po Portském víně.
Původní Port Cask Finish byl devítiletý rum, který byl ředěný na 40 % a pro jeho staření se použili bourbonové a portské sudy. Détente na to už jde trochu jinak. Je to směs dvou různých desetiletých rumů. První z nich zrály celých 10 let v bourbonovém sudu, druhé nejprve 4 roky v sudech po bourbonu, aby pak byly přelity do sudů po portském na zbylých 6 let. Sluší se také dodat, že typicky pro Foursquare se jedná o směsky rumů z kotlíkové i kontinuální destilace. Výsledná síla v lahvi je zředěna na středních 51 % alkoholu, podle mých informací těch lahví bylo 21 tisíc. A i když to snad není potřeba připomínat, rum je to nedobarvovaný, nedoslazovaný a nefiltrovaný za studena.
Vůně začíná sladce, také mi nejprve nejdříve připomněla Jamajku. Může za to určitě tropické ovoce, které zde cítím. Já v tom hledám Hampden nebo Worthy Park, a ono je to Portské víno. Už první vzorek dokazuje, že slepé degustování bude zajímavé. Nacházím také náznak karamelu, který ale postupně zesiluje. Po delším čase už vůně nepůsobí tak výrazně, ovoce ubylo a karamel je znatelnější. K němu pak ještě tóny koření.
Chuť je rozhodně silná, dokonce bych řekl intenzivní. V první vlně je ostré tropické ovoce a náznak kovovosti, má mysl opět nabízí třeba Hampden. Je šťavnatá a trochu zatuchlá, také zde zesiluje karamelový tón. Začíná lehce pichlavě, postupně ale zkrémovatí. Navíc není moc sladká. Po čase bych spíš než Jamajku hádal vliv suchého sherry, krémovost a karamel k Hampdenu také vůbec nesedí.
Dozvuk má ostřejší tropické ovoce, není ale sladký. Rozhodně je ale svěží a příjemný, také trochu šťavnatý a pichlavý. A také je dlouhý. Za ovocem je pak lehce karamel, z ovoce zas vystupuje sušší sherry. Že se jedná o Barbados a Portské, se tak s překvapením dozvídám až na konci.
Foursquare Détente je dobrý silný rum. Při slepé degustaci dokázal, že má na hodně. Že není tak průměrný, jako některé další plnění FQ. Ty se často od sebe tolik neliší, také na nich snadněji poznám palírnu. Ale Détente ne, to je své a zajímavé. Já jsem spokojen, ochutnal jsem výborný rum. A někde tu mám myslím ještě zbyteček z minulosti, tak se těším, až ho někdy dorazím.