24 Days of Rum 2024/02: Plantation Grande Reserve

Oficiální foto Planteray

Druhý den dánského kalendáře a druhá velmi známá rumová značka. Lahvička totiž obsahuje Plantation Grande Reserve, jeden ze základních rumů této značky. Loni kalendář ukázal můj oblíbený Plantation Xaymaca (a příbuzný Kaniché XO), rok předtím Plantation Barbados 5 yo. A rok předtím dva kousky, Plantation Isle of Fiji a Plantation XO 20th Anniversary. Nicméně to bude naposledy, co zde budou tyto rumy pod svým původním názvem, celá značka se totiž kompletně přejmenovala na Planteray. Důvody k tomuto přejmenování jsou víceméně stejné jako Esclavo/Patridom, jde o dědictví ne-vždy líbivé minulosti.

Dnešní rum spadá do jedné ze základních sérií značky nazvané Signature Blends, kde se představují typické rumy z Barbadosu, Jamajky, Guatemaly, Belize, Fiji, … Každý rum zde také kromě prvotního staření ve své domovině dostává ještě druhé pro značku typické staření v chladnější Francii v sudech po cognacu Ferrand.

Grande Réserve by měl být poctou barbadoské rumové kultuře. Destiluje se tedy na Barbadosu, v palírně West Indies Rum Distillery. K tomu se používá melasa, která se nechá 3 až 4 dny fermentovat. K samotné destilaci rumů určených pro tento blend se používá buď dvojitá destilační kolona nebo měděný kotlíkový destilační přístroj Old Gregg z roku 1850. První staření probíhá tedy na Barbadosu v bourbonových sudech, druhé ve francouzském sklepení v ex-Ferrand sudech. Výsledný rum je ředěn na 40 % alkoholu, doslazen (legálními) 16 g/L cukru a lehce dobarvován pro zachování stále barvy napříč várkami. Přesné stáří tohoto blendu se neudává. Oficiální stránky udávají, že většinu tvoří rumy mezi 3 a 5 lety. Kalendář zase staření udává mezi 1 a 3 lety a poté 1 rok druhého zrání.

Vůně je nasládlá, je zde sladké koření a šťavnaté ovoce. Ano, je to výrazné perníkové koření. Je svěží a aromatická, s časem trochu více sládne. Objeví se ale také alkohol a ukáže, že je tenčí.

Chuť je hladká a jemná, je také docela plná, i když není tolik výrazná. Je tady perníkové koření a suché dřevo. To trochu připomíná nábytek. Dále je zde ovoce, cítím například banány. Chuť je příjemná, ale i když má plnost tak zde chybí síla, snadno utíká.

V dozvuku je suché dřevo a perníkové koření, je zde nějaké ovoce a stopy čokolády. S dalším popíjením se objevuje více čokolády i koření, ukáže se alkoholová aromatičnost.

On je to ve výsledku nekomplikovaný rum. Je překvapivě málo sladký, působí spíše mladě a aromaticky. Není to ani zdaleka poprvé, co ho ochutnávám, měl jsem ve svých začátcích doma celou lahev. Ve vzpomínkách ho mám ovocnější a tropičtější, s tóny kokosu. A taky si pamatuji, že mi chutnal víc, nyní si více všímám jeho nedostatků. Pořád je to lehký a příjemně pitelný rum, který by neměl uniknout očím většiny začátečníků. A také proto, že stojí jen lehce přes 500 Kč, například zde na WH1. To ho v porovnávání staví do úplně jiné kategorie, protože oproti většině své přímé konkurence obstojí se snadnou lehkostí.