24 Days of rum – Adventní kalendář 2022

Advent je už dlouho spojován s otevíráním okének v kalendáři a pojídáním schovaných čokoládek. Já se této kratochvíli věnuji i v dospělosti, akorát jsem čokoládu vyměnil za rum. A to od roku 2017, letos je tedy můj šestý ročník.

Kalendáře jsem tu takto představoval loni i předloni, stejně ale radši vše důležité napíšu i sem. O co tedy jde a co za své peníze dostanete? Dostanete pěknou krabici, která je letos v zelené barvě. To je docela změna po dvou bronzových, dvou černých a loňské vínové verzi. V ní najdete dva jednoduché zápisníky a 26 okének. Ve dvou z nich jsou šikovné a praktické degustační skleničky, ve zbytku je rum.

Dvě skleničky se vždycky hodí, občas se taky musí mýt. Ale oficiální doporučení, aby se vzorek rumu rozdělil a vychutnal ve dvou, považuji za bláhový. Každý den totiž schovává jen malou lahvičku, o objemu 0,02. A to je množství, které považuji za minimální pro ochutnání rumu. Tím zbytečnější mi přijdou i dva poznámkové papíry, i když oproti minulosti alespoň vhodně zjednodušené. A tím vším už se dostávám k tomu nejdůležitějšímu, k rumu samotnému.

24 dní znamená stejný počet lahviček i rumů. Každý den také lahvička obsahuje jiný rum, dokonce i z jiného státu. Rozptyl je tu opravdu veliký. Od sladkých likérů po výrazné overproof rumy. Od klasických rumů španělského nebo britského stylu po agricole rumy a kousky z nezvyklých destinací. Kromě Karibiku jsme se tak podívali do Asie, Afriky, Ameriky, Austrálie i Evropy. Obsah letošního ročníku je samozřejmě tajný (i když pravděpodobně už k najití), pro inspiraci se určitě můžete podívat na shrnutí let 2019, 2020 a loňského 2021.

Co tato sranda stojí? Kalendář samotný se dá pořídit za dva tisíce korun. Já nakupuji na Warehouse1, ale je k dispozici na řádce dalších eshopů. Je tato cena vysoká? Ano i ne. V hrubých počtech nedostanete ani půl litru rumu, to na první pohled nevypadá výhodně. Ale o tom to vůbec být nemá. Cílem je tu ochutnat 24 různých rumů z různých zemí, rumů v různé síle i různém stylu. Je to kolekce vzorků, ne jedna láhev. A je tu navíc ten společenský bonus. Po celém světe budou tisíce lidí otevírat stejný kalendář a pít stejný rum. Budou sdílet své dojmy, poznatky a hodnocení, budou debatovat.

Každý si tak musí rozhodnout sám, jestli se mu takový zážitek vyplatí. Tato forma kalendáře má své zastánce i odpůrce. Je jasné, uvnitř nebude žádný archivní nebo vzácný sběratelský rum. Caroni tu určitě nehledám. Ale objeví se tu novinky, nějaká ta exotika a samozřejmě i pár známých kousků. Tomu se vyhnout nedá, kalendář nemůže být šitý na míru všem. Ale i proto je to zábava. A proto se to vyplatí.

loňský kalendář