24 Days of Rum 2023/08: Cristóbal Pinta

Cristóbal je další ze známých značek, na jejichž rumy jsem již několikrát narazil. A to na degustacích, Rumfestu, nebo, v případě jejich nejběžnějšího blendu, i v supermarketu. Recenzu mám na stránkách jedinou, na jeden z kousků z nejvyšší řady: Ron Cristobal Santa Maria Oloroso 2006. A dnes se podrobně podíváme na trochu přízemnější rum.

Ron Cristóbal je série rumů pojmenovaná po nejznámějším objeviteli Kryštofovi Kolumbovi. Rumy se vyrábí v Dominikánské republice, kde Kryštof Kolumbus nechal zasadit první cukrovou třtinu v Karibiku. Základ značky tvoří tři barové rumy – bílý Blanco, až tříletý Oro a až pětiletý Gran Anejo. Poté značka prezentuje dva prémiové blendy, pojmenované po Kolumbových lodích – Pinta a Nina. Nina je z těch dvou tím starším, obsahuje rumy staré 8 až 12 let. Nad těmito všemi rumy stojí limitované edice, například ročník 2006 stařený v oloroso sherry sudu zmiňovaný na začátku, dva rumy z ročníku 2009, rumy finišované v sudech po vínech Tokaji, Marsala, Pinot Noir, Chenin Blanc nebo v sudu po rašelinné whisky z Islay. Na Warehouse1 jsou aktuálně k dispozici ročníkovky 2008 (sud po Riversaltes) a 2007 (sud po Moscatelu), díky Dramroomu můžete zase ochutnat vzorky Pinty, Niny a limitovaných 2006 Oloroso, 2009 a Recioto.

Pinta je prezentovaná jako prémiový blend a obsahuje tropicky stařené rumy mezi 6 a 8 lety. Ty zrály většinou v klasických sudech po bourbonu, část z nich ale ležela v čerstvě vyrobených sudech z francouzského dubu. Rum je pojmenován po první lodi Kryštofa Kolumba pro jeho výpravu v roce 1492. Lahvuje se v síle 40 % a dostala modrou barvu pro své rozlišení.

Vůně je vcelku výrazná. Nejprve cítím kokos, pak se ale silně o slovo přihlásí čokoláda. Dále se objevují vůně karamelu a Margotky. Ta je tu jen lehce, spíš náznakem. Působí docela sladce, je také trošku šťavnatá. Ovoce je nejprve pouze v pozadí, vůně se ale postupně otevírá. Postupně nacházím stopy kávy nebo whisky sudu, objeví se trocha mandarinek a přezrálého ovoce. Až to má lehoučký funky náznak.

Chuť je hutná, plná karamelu a nugátu. A také čokolády, společně s kokosovými tóny. Opět to společně trochu připomíná Margotku, ale vzhledem k tomu že už jsem pil rum, který tak chutnal úplně přesně, je to opravdu jen náznak. Ukáže se tady lehce káva a sladké koření, nacházím náznak bourbonu a sladké dřevitosti. Ale v popředí zůstává nugát a spousta karamelu. Je docela sladká a trošku i šťavnatá, také je ale příjemně silná a plná, zároveň velmi jemná.

Dozvuk je hodně nugátový a čokoládový, lehce se objevují tóny ořechů a koření. Nesmím také zapomenout na sladkou dřevitost. Dozvuk je celkově trochu šťavnatý, je ale také dost hutný a jemný.

Pinta je rozhodně rumem sladkého typu, toto je ale jeden z příkladů, kdy mi to vůbec nevadí. On je totiž dost výrazný a celkově dost dobrý rum. Rum, který není přeslazený a doplňuje vysokou jemnost (částečně danou i nízkou silou alkoholu) i dostatečnou hutností a výrazností. Takže tedy proč ne, za svých cca 900 Korun dostanete povedený sladší rum, který dokáže potěšit. Mě k vánoční náladě překvapivě sedl.