24 Days of Rum 2023/04: Chairman’s Reserve Original

O značce Chairman’s Reserve jsem již několikrát psal, v kalendáři byl už dříve jejich Legacy rum, nedávno jsem dokončil recenzi The Forgotten Casks. Dnešním dnem tedy doplním základní trojici této značky díky Chairman’s Reserve Original.

Rum pochází z ostrova Svatá Lucie, z vcelku moderní palírny St. Lucia Distillers. Používá se zde hlavně melasa, občas i čerstvá šťáva z cukrové třtiny rostoucí kolem palírny. Destiluje se jak na kolonových přístrojích, tak v malých kotlíkových destilačních přístrojích.

St. Lucia Distillers produkuje rumových značek víc, jsou to krémové likéry Marigot Bay, overproof rumy Denros, barové rumy Bounty a dvě značky lepších rumů, Admiral Rodney a Chairman’s Reserve. První z nich už znám více, jejich rumy HMS Princessa a HMS Royal Oak se už na mých stránkách dříve objevily.

Značka Chairman’s Reserve má portfolio širší, dva základní blendy jsou známy pod jmény Original a Legacy, poté prémiový blend The Forgotten Casks. Existují také bílé a kořeněné rumy pod touto značkou, nebo na opačné straně spektra pak limitovaný rum 1931, ročníkové Vintage a single cask Master’s Selection.

Dnes tu máme Chairman’s Reserve Original, původní blend značky, který byl poprvé namíchán v roce 1999 v rámci ukázky kvalitního rumu v tradičním místním stylu. Pro tento rum se vybírají stařené destiláty z Coffeyho kolonového přístroje i z měděného kotlíkového přístroje, zrající v sudech po bourbonu. Poté probíhá míchání, zcelení a dozrávání rumu, to trvá 6 měsíců a používají se dubové kádě. Průměrné stáří finálního rumu je kolem 5 let a lahvuje se v síle 40 %.

Vůně je jemná a měkká, nejvíce zde cítím koření a citrusy. Z těch pak nejvíce pomeranče. Koření je tady opravdu hodně, postupně ale objevuji i další tóny. Je tady dřevitost, ale se závanem kouře, takové čerstvě opálené dřevo. Díky citrusům je zde i nějaká ta svěžest, celkově se ale nejedná o nijak výraznou vůni.

Chuť je nasládlá, trošičku sušší a dostatečně plná. Je trošku šťavnatá, není ale úplně jemná. Nejvíce je kořenitá, se sladší dřevitostí a náznakem medu. Vlastně je zde dřeva opravdu hodně. Až za kořením a dřevem se schovává trocha ovoce, je tu také citrusová kůra.

Dozvuk je lehký a trochu sladší, možná také trošku šťavnatý. Nejvíce je zde nasládlé dřevo a lehké koření. Pak už cítím jen trošku citrusů a snad ještě stopu ořechů.

Tento rum bych zařadil spíše mezi základní rumy. Výhod má několik, například nestojí moc (cca 600 korun) a dá se lehce koupit. Také chuťově zde nemám problém, jedná se o velice příjemný a pitelný rum. Bohužel mu chybí vyšší výraznost a komplexnost, které by tuto chuť mohli pozdvihnout. Výsledkem je tedy pohodový i když trochu průměrný rum.