V rámci slepé degustační akce (kterou jsme nazvali Tajný ježíšek 2022), se nyní dostáváme již do druhé skupiny vzorků. A myslím si, že tato degustační skupina byla docela konzistentní co se výsledků týče. Zařazeny do ní byly nerašelinné skotské single malt whisky, které nebyly v sudové síle. Ale také to nebyly 40% kousky, většina se blížila 50 procentům.
SV neboli Signatury Vintage je nezávislý bottler skotské whisky. Určitě o něm budu psát i dál, minimálně v ježíškovi se objevily jejich whisky několikrát. Tedy třikrát. Tato láhev nepatří ani do jedné ze tří základních kolekcí SV – 86 Proof, The Un-Chillfiltered Collection, ani Cask Strength. Místo toho je v mě zatím neznáme kolekci Small Batch Edition #1.
Whisky pochází z palírny Glenlivet, tedy z místa produkce velmi známé whisky The Glenlivet. Palírna začínala nelegálním pálením a byla první oficiálně zaregistrovanou podle Act of Parliament v roce 1824. Dnes je to jméno známe široké veřejnosti, například s whisky Glenfiddich bych soudil, že se jedná o dvě nejznámější skotské single malt whisky. Od této whisky tedy nebudeme očekávat rašelinu a kouř, spíš přístupný a ovocný styl proslavený whiskami ze Speyside.
Pro získání této whisky bylo smícháno pět různých sudů whisky, všechny to byly čerstvě vyprázdněné sudy po sherry. 27.3. 2007 byly vypáleny první z nich a naplněny do tří 1st fill sherry hoghsheadů. Zbytek použitých whisky byl vypálen 10.4. 2007 a nalit do dvou 1st fill sherry buttů. Oba tyto typy sudů se používají pro zrání sherry, první zmiňované mívají objem mezi 225 a 250 litry, zatímco ty druhé pak 475 až 500 litrů. Po finálním scelování whisky ze všech pěti sudů dohromady bylo 19.3.2018 přistoupeno k lahvování. Je to tedy oficiálně desetiletá whisky, i když ji k 11 letů, moc nechybělo. Výsledkem je 2927 lahví o síle 48,1 %, jedna z nichž byla námi společně vypita.
Vůně začíná sladkými tóny medu a ovocných bonbonů. Celkově je spíš nasládlá, je lehčí a dost jemná. Není ale nevýrazná. Objevuje se zde sladká zatuchlost a lehká čokoládová zemitost, později cítím znatelně banány.
Chuť se ze začátku zdá jemná a uzavřená, to je ale jen zdání. Postupně roste šťavnatost a zvyšuje se výraznost. Když ji podržím dlouho, chuť by se dala popsal jako silná. Jen už pak není tak jemná. Je tady dost sladké hlíny a čokolády, pak kombinace svěžího sladkého ovoce a ovocných bonbonů. Působí spíš svěže, je méně sladká než bych čekal.
V dozvuku se styl trošku mění. Zůstává sladká zemitost a čokoládovost, je tu hodně šťavnatého ovoce. Ale mnohem víc teď cítím tóny sušeného ovoce a také se objevují svěží tóny vína, až bych řekl bílého. Délka odpovídá síle chuti, ona je celá ta whisky tak nějak dobře balancovaná a kompaktní.
Celkově whisky hodnotím jako silnou a dobrou, sladšího stylu ale velmi příjemně nepřeslazenou. Bylo to zajímavé překvapení, navíc ještě od Glenlivetu. Já jsem spokojený, tohle se povedlo. I v degustačním flightu to bylo dobré, tak nějak je v něm skoro nejlepší. Ani jsem to nečekal, ale užívám si hodně.
Tahle whisky si v celkovém hodnocení vedla dost slušně, s průměrnou známkou přibližně 1,9 (ve školním stylu a stupnicí opravdu plně využitou od 1 po 5) se totiž nachází v oblasti výborných whisky. Dokonce se u jednoho degustátora dostala na první místo, u dalšího na místo druhé a u třetího na bramborové čtvrté. K tomu byla třikrát označena jako největší překvapení tajného ježíška. Bodově to chvíli vypadalo, že i skoro vyhraje. Pak ale přišla poslední skupina hodnocení na doplnění. Čistě na body je tedy dvanáctá z 34, co se týče oblíbenosti a zajímavosti tak dosahuje skoro na druhé místo. Pokud z poznámek ostatních vydestiluji nějaké nejčastější, popsali by jsme tuto láhev jako ovocnou a kořenitou sherry bombu, která na mladý Glenlivet odvádí výtečnou práci.