Jeden Big Peat jsme tu už v rámci Tajného ježíška 2022 měli, byl jím Big Peat The Robbie’s Drams Edition, limitované privátní stáčení pro Robbie’s Whisky Merchants. Dnes se u této značky zastavím podruhé, s jejich výroční vánoční edicí.
Značka Big Peat patří k původním značkám firmy Douglas Laing a je základem jejich Regional Malts série, která zastupuje whisky z každé oblasti Skotska. Lowlands mají gentlemana Epicureana, Highlands pak myšku Timorous Beastie a Speyside pejska jménem Scallywag. Campbeltown má kotlík Gauldrons a ostrovy ústřicovou Rock Oyster/Rock Island. No, a ostrov Islay má vousatého chlapíka jménem Big Peat.
Big Peat je blended malt whisky, tedy směsí různých single malt whisky. A v tomto případě pouze těch z ostrova Islay. Typickým složením této značky je Caol Ila, Bowmore, Ardbeg a vzácná Port Ellen. Výsledkem by měla být typická Islay whisky s pobřežním a mořským charakterem, s popelem, rašelinou a kouřem. Kromě základního blendu existuje množství limitovaných edic, aktuálně třeba vyzrálejší Big Peat 12 yo, sudová grilovačka Big Peat Beach BBQ, nebo 50% Big Peat Sherry Storm. K tomu každý rok vychází vánoční edice, na kterou se podíváme podrobněji.
V základu jsou vánoční edice stejné, jako ostatní whisky Big Peat, je to tedy blended malt tvořená whiskami Caol Ila, Bowmore, Ardbeg a Port Ellen. Každý rok ale vychází nová směs a ta je kromě vynechání filtrace za studena navíc ještě nedobarvovaná a neředěná. Recenzovaná edice pro rok 2017 byla stočena jako Batch 82 v počtu 15000 lahví a v síle 54,1 %. Nejstarší vánoční edice, kterou jsem nalezl, je pro příklad ročník 2011 (vypuštěn v počtu 9000 lahví a síle 57,8 %). Whisky jsou bez udání věku a bez dalších informací o staření. Díky absenci dobarvení ale můžeme obdivovat velmi světlou a bledou whisky.
Ve vůni cítím nepřekvapivě kouř, je také ale překvapivě dost sladká. Taková svěží a lehčí, dokonce spíše jemná. Kromě kouře tu je pak trocha pobřežních tónů, nějaká lehká zasmrádlost a jodovost. Ale také marcipán a postupně se objevuje ovoce. V kombinaci s předchozím je to slané sušené ovoce. Celkově příjemná kombinace.
Chuť je plná a docela šťavnatá, celkově ale spíše jednodušší. Je silně kouřová s uzeným masem a trochou pichlavosti, postupem času ale sládne a objevuje se ovoce. Končí tak trochu zasmrádle a sladce.
I dozvuk je sladší, je výrazný a delší, také je pikantní. Cítím hlavně spáleninu a uzené maso, pak také zemitost a sladký popel. Opět je to vše doplněno troškou ovoce.
Z tohoto Big Peata se vyklubala silná a čistá kouřovka. A to je tak nějak vše, není to moc komplexní whisky. Je tedy příjemná a pokud máte chuť na silnější rašelinu, tak se popíjí krásně. Když ji mám před sebou, jsem víceméně spokojený. Později se ale nabízí otázka, že whisky mohla ukázat i mnohem víc.
Známka z hodnocení celé degustace je tady 2,23. To je oblast dobrých kousků, ale už ne těch výborných. Nebo možná v kontextu akce průměrných whisky. Zajímavé je, že přesně stejné hodnocení si odnesla Dailuaine 16 yo Flora a Fauna. Kolegové ji často popisovali jako jednodušší ale příjemnou kouřovku, takový klasický styl z ostrova Islay. Jen ji chyběla komplexnost a vrstevnatost, chtělo by to nějaké zlepšení. Většina degustátorů ji ohodnotila průměrnější dvojkou, dostala ale i nějaké ty čtyřky. A to ji celkem vystihuje.