Dnešní whisky se odkazuje k úplným počátkům japonské whisky. Palírnu Yamazaki totiž založil Shinjiro Torii nedaleko Kyoto už v roce 1923 jako první japonskou malt whisky palírnu. Tato palírna nyní provozuje destilační kotle několika různých velikostí i tvarů, s různým zahříváním i kondenzátory. Zajímavá je i druhá palírna Hakushu, založená až mnohem později v roce 1973, nebo směs whisky z obou z nich pod jménem Hibiki. Třetí jejich palírnou je pak grain distillery Chita, která také vydává vlastní whisky, dále pak vlastní blended whisky ze všech tří palíren – Toki. To je ale jen velmi rychlé nahlédnutí do historie a portfolia pod značkou Suntory.
Single malt whisky Yamazaki je vlajkovou lodí celé Suntory, je to whisky která ji celosvětově proslavila například i výběrem jako World Whiskey of the Year 2015. Kromě vítězné Yamazaki Sherry Cask byly v nabídce Yamazaki ještě NAS Distiller’s Reserve, 12 yo, 18 yo a 25 yo. Dnes je nabídka trochu odlišná, aktuálně zrovna obsahuje 12 yo, 18 yo Mizunara, NAS Golden Promise a NAS Islay Peated.
U Yamazaki Distiller’s Reserve se ke zrání používají tři druhy sudů, ze dřeva amerického, španělského nebo japonského dubu. U této konkrétní verze jsou zase zmiňované sudy po španělském Sherry a po víně z Bordeaux. Jedná se tedy o japonskou single malt whisky z jedné palírny, v síle 43 % a bez udání věku.
Vůně je plná a jemná, nejvíce zde cítím kombinaci sladu a ovoce, hlavně jablek. Lehce se zde ukazují ořechy a zemitost, trošku se objeví bonbony. Je docela lehká, také ale výraznější než byl Amahagan.
Chuť je velmi jemná i plná, opět docela výrazná. Cítím slad a ovoce, zas nejvíce jablka. Pak je zde lehká čokoláda a stopy medu s jemnou dřevitostí. Časem se objeví náznak ořechů, dřevitost zesílí ale směrem k nezvyklé dřevitosti. Objevují se sladké tóny a jemná zemitost možná ještě nahořklé dřevo, chuť je hladká.
V dozvuku je dost dřeva, ale to je pořád trochu nezvyklé a nahořklé, připomíná mi nábytek. Pořád jsou zde jablka a slad, přidává se zatuchlé koření. Dozvuk je plný, kvůli dřevitosti ale trochu zvláštní.
Tato whisky je neobvykle dřevitá, s nábytkovým dřevem. Je sice výraznější než Amagahan, jinak je to ale spíše obyčejnější whisky. Rozhodně mě neoslovila tolik, abych ji teď někde sháněl.
Co se kolegů týče, whisky by se dala nazvat příjemnou a nepřeslazenou, s výraznou dřevitostí a znatelnou nahořklostí.