Díky globálnímu brand ambassadorovi Mitchovi Wilsonovi jsem v Praze na Rumfestu ochutnal i další kousky této značky, než jen jejich základní blend Black Tot Finest Carribean (o kterém jsem psal již minule). Pod pultem totiž byly schované i láhev limitovaného blendu Master Blender’s Reserve a láhev historického rumu Last Consignment.
Black Tot Master Blender’s Reserve je druhou várkou limitované rumové směsi. Byl namíchán v roce 2021 a navazuje tak na první limitovanou směs z předchozího roku, Black Tot 50th anniversary (tedy pojmenovaném po 50. výročí Black Tot Day). Zároveň byl Master Blender’s Reserve vydán k příležitosti 100 let od posledního rumového přídělu vydaném australským námořníkům na britských lodích.
Základ pro tento rum tvoří předchozí blend Black Tot 50th Anniversary, který se nalil do několika sudů po sherry. Do těchto sudů se pak nalila směs současných melasových rumů z Guyany, Barbadosu, Trinidadu, Jamajky a Austrálie starých mezi 9 a 24 lety. A nakonec se přidalo malé množství původního historického rumu British Royal Navy. Lahvuje se v námořnické síle 54,5 % a samozřejmě není nijak doslazovaný nebo upravovaný.
Přesné poměry blendu jsou veřejně známé, dokonce je najdete na zadní etiketě. Předchozí limitky je zde 14,1 %, Guyanu zastupuje sedmnáctiletá kolonová Demerara ve 13,5 % objemu. 17,7 % tvoří blend desetiletých Foursquare, skoro 40 % pak obsahuje 10 a 11 let staré kolonové rumy z Trinidadu. V původních britských Navy blendech zastupovaly Trinidad i těžké rumy z nyní zaniklé palírny Caroni. Tento blend sice Caroni neobsahuje, dostal ale necelá 3 procenta těžkého trinidadského rumu starého 24 let.
5,3 % blendu tvoří devítiletý kotlíkový rum z jamajského Hampdenu a 6,7 % čtrnáctiletý kotlíkový Australan Beenleigh. Finální 0,3 % pak tedy zbývají na původní, nyní více než padesát let starý námořnický rum.
Vůně je velmi suchá, je trochu těžší, ale není zatuchlá. Je překvapivě hodně ovocná, trochu v tom připomíná základní blend značky. Také jsou zde tóny dřeva a čokolády.
Chuť je silná a suchá. Není moc sladká, ale je pořád nasládlá a šťavnatá. Kromě tónů známých už z vůně se zde velice projeví citrusy.
Ve stejném duchu pokračuje i dozvuk. Je hodně citrusový, s ovocem, čokoládou a dřevem. Zde sladkost trochu zesílí a přinese tak tóny ovocných bonbonů.
Tento rum se moc povedl. Je vyzrálý a silný, zároveň vybalancovaný a pitelný. Prostě krása. Je důležité také vzít v potaz, že tento rum se prodává za 125 liber. A u rumů přes 3000 už si kladu vysoké nároky. Nicméně, tento bych si domů klidně pořídil. A pokud se vám nechce honit za drahou lahví, našel jsem, že Dramroom má jeho ochutnávkové vzorky skladem.
Kromě základního rumu a dvou výročních blendů se pod touto značkou nalahvovaly i dvě exkluzivity. A mé překvapení bylo veliké, když se jedna z nich také schovávala pod pultem stánku. Byl jím Black Tot Last Consignment British Royal Navy Rum.
Last Consignment je posledním zbytkem původních britských námořnických rumů, které od Black Tot dne odpočívali v kamenných džbánech nerušeně přes 40 let. Přesné složení směsi je tak neznámé a nejspíš tak bude obsahovat rumy i ze zaniklých a ztracených palíren.
Většina rumů v této směsi je určitě melasových, je ale možné že se v ní najdou i rumy ze šťávy nebo sirupu. Rozhodně jsou zde ale kolonové i kotlíkové rumy například z Guyany, Trinidadu nebo Jamajky. Rumy v této směsi zrály v široké řadě sudů v různých podmínkách.
Finálně se ale tato námořnická směs nechávala scelovat v dřevěných kádích, které se nikdy úplně nevyprázdnili. V tomto původním blendu se tak nacházejí rumy ze začátku 19. století až po rumy z roku 1970. I když těch víc než stoletých je zde určitě minimum, pořád je zde spousta starého vyzrálého rumu. Zajímavá je zde síla 54,3 %. Ta znamená, že za těch 40 let v kamenných džbánech klesla jen minimálně a že rumy v nich byly dobře utěsněny.
Tento rum je vzdáleně podobný předchozímu blendu, opravdu ale není stejný. Last Consignment je těžký a hutný rum, zatuchlý a vyzrálý. Co mě překvapilo, byla nálož skořice v tomto rumu. Kromě ní jsou zde i těžké ovocné tóny, nejvíce připomínající sušené ovoce. Z dalších hutných tónů pak staré dřevo a vlašské ořechy. A také tabák do dýmky, tabák co bych si nacpal do fajfky. Oproti předchozímu blendu zde výrazně chybí čerstvé ovoce.
Tento rum je opravdová bomba. Je extrémně hutný a výrazný, přitom strašlivě hladký a jemný. Je to těžký rum, který si zaslouží pořádnou péči. Protože něco takového teď zase dlouho neochutnám. I když bych moc chtěl.
Cena tohoto rumu je 850 liber, v ČR se prodával za 21000. To už ho řadí mezi nejluxusnější rumy co jsem kdy pil a většinu jich nechá za sebou. Cena je to vysoká, ale zde se platí za kus historie, za rum který už nikdy nebude existovat. Zároveň je to opravdu skvělý rum. A to dokonce ani není nejdražší rum této značky. Tím je s cenou 1500 liber Black Tot 40 yo, čtyřicetiletý rum z Guyany destilován v roce 1975 ve stejném stylu, jako původní guyanská část British Royal Navy rumu.