Rumfest 2021 – 2x Dictador 2 Masters

Na pražském Rumfestu, tak jako už několik let v řadě, nesmí chybět stánek rumů Dictador. A minimálně poslední dva roky se snaží vypadat velmi reprezentativně a stylově. Byla zde samozřejmě k ochutnání základní řada značky – 12 yo, 20 yo a oba dva XO rumy. A z toho dvanáctiletý rum byl letos zadarmo. Pak zde byly představeny novinky, řada Jerarquia reprezentována třemi rumy ročníku 1991. Tato řada nahrazuje sérii „Best of“ a využívá zrání buď v sudech po bourbonu, portském vínu nebo fino sherry. Tomu všemu se ale zrovna teď věnovat nebudu, půjdu ještě výš, k sérii 2 Masters. Dva takové rumy jsem totiž na stánku ochutnával.

Série 2 Masters má jednoduchou premisu. Pokud mistr ve svém oboru může vytvořit úžasné dílo, jaké dílo vytvoří mistři dva, každý se svou specializací? Dictador tak navázal spolupráci se špičkami několika alkoholových kategorií a každému propůjčil své nejlepší rumy. Každý pak mohl použít své sudy a tyto rumy ještě vylepšit. Na začátku jich bylo 6 (Cognac, White Wine, Champagne, Red Wine, Armagnac, Whisky), poté se přidali Tokaji a Bourbon a letos by se měli přidat ještě dva další.

Mistrem tokajského vína je Zoltán Kovács, který zastupuje značku Royal Tokaji. Toto sladké víno je doma v Maďarsku (a kousku Slovenska) a má v těchto oblastech dlouhou tradici. Maďarské Royal Tokaji ji datuje až do 13. století.

K dispozici byl sud Dictadoru ročník 1977 a Zoltán Kovács pro jeho další staření využil sud vyrobený z maďarského dubu z oblasti Zemplén. Tento sud má obsah 300 litrů a byl pro zrání vína používán již 12 let. Naposledy po dobu 2 let pro víno Aszú 6 puttonyos ročníku 2016. Aszú značí výběrové víno a 6-putnové v tomto kontextu zase velmi sladké víno (s obsahem cukru přes 150 g/l). V tomto sudu nakonec rum ležel 7 měsíců (a 6 dní), než byl nalahvován v síle 46,2 % a počtu 500 lahví.

Vůně tohoto rumu je velmi silně rozinková. Tak moc, že mi připomíná spíš sherry Pedro Ximenez. To mám ale zase mnohem více napité, než Tokajská vína. Když se přesunu za rozinky, narazím ještě na lehké tóny kávy a čokolády.

V chuti jsou opět silně znát rozinky, tady jsou ale mnohem více propojené s kávou i čokoládou. Chuť je silná a zároveň jemná. Až s časem se objeví lehká pikantnost. Také působí suše, je jen lehce nasládlá.

Dozvuk je rozinkový a čokoládový. Čím dál tím silněji zde působí tmavá hořká čokoláda. Je dlouhý, suchý a sladký.

Ve své podstatě je to velmi dobrý rum. Nesladká čokoládová rumovost se tu povedeně mísí s velmi sladkou rozinkovou vínovostí. Výsledkem je plný a pitelný rum, který bych si rád vychutnal při nějakém pomalém a nekomplikovaném večeru. Největším úrazem tu ale bude cena, při takovýchto částkách bych si představil trošku více komplexní rum.

Jako nejlepší bílé víno bylo zvolenou francouzské Sauternes. Toto víno je známé používáním ušlechtilé plísně, která mění hrozny v podstatě na rozinky. To ve výsledku přinese koncentrovanou a specifickou chuť. Jeho reprezentantem se stala značka Château d’Arche a jejich sklepmistr Jérôme Cosson. Château d’Arche bylo založeno v roce 1580 a Jérôme je jeho součástí od roku 1989.

Zdejší vína tvoří z 80 % odrůda Sémillon a z 20 % odrůda Sauvignon blanc. Sauvignon například dodává svěžest a zemitost, v těchto vínech se ale mohou objevit tóny pomerančů, pomerančové kůry nebo i ořechů. Bylo tedy určitě zajímavé sledovat, co toto víno přenese do rumu.

Původně byl pro spolupráci zvolen sud ročníku 1980 a v něm 37 let starý rum. Po roce se navázalo a v rámci druhých plnění 2 Masters byl zvolen sud tohoto ochutnávaného ročníku 1978. Rum z něj byl finišován 12 měsíců v Quintessence sudu z amerického dubu, který byl předtím použit pro zrání právě tohoto Sauternes. Stáří toho rumu je tedy ve výsledku 40 let, síla v láhvi je 44,1 % a těch bylo nalahvováno pouhých 408.

Ve vůni je znát sladké víno, působí ale hodně svěže. Jsou tu lehce znát rozinky, ale ani náhodou to nejsou těžké sladké rozinky z předchozího tokajského Dictadoru. Navíc jsou tu citrusy, komlexní citrusové tóny, které určitě přinášení onu svěžest (a možná trochu tlumí sladkost).

V chuti pořád dominuje víno, zde ale už není sladké, je hlavně svěží. Dále jsou tady sladké a trpké ovocné tóny a není jich málo. Že by tam byla i ona pomerančová kůra?

Dozvuk je sladší a hutnější, víno je zde jen velmi lehce a rozinky zmizeli už v chuti. V ústech tu zůstává hlavně osvěžující citrusovost.

I tento 2M je dobrý rum se silným vlivem vína. A to hlavně zajímavého svěžího vína. Při přímém porovnání mi Tokaji asi chutnalo víc, jeho hutnost a nekomplikovanost vede k velmi příjemnému popíjení. Sauternes by si zase lépe stálo samostatně, je lehčí a svěžejší, tím možná pro někoho zajímavější.

Oba rumy jsou tedy co do chuti povedené. Série 2 Masters ale určitě cílí na movitější zájemce, případně díky zajímavým ročníkům a exkluzivnímu provedení na kategorii luxusních dárků. Ceny lahví v této sérii se totiž v Čechách pohybují asi mezi 10 a 30 tisíci korunami, tyto dva jsou cca v polovině.

Všechny informace o rumu dostanete