Adventní kalendář Rum Friendly Clubu byl určitě vrcholem loňského roku. Kalendář od dánských 1423 je u mě už tradicí, každý rok ale zvažuji, jestli se mi ještě vyplatí pokračovat. Zatím jsem vždy rozhodl že ano. Nové a neznámé rumy se zde objeví pořád, navíc zde byl společenský aspekt. Úplnou novinkou na poslední chvíli je pak PRASK, prodloužený společný rumový adventní kalendář, který má díky společnému sdílení a zapojení onen společenský aspekt ještě mnohem větší. Je to krásná ukázka toho, co vše rumaři mohou vytáhnout ze svých skříní. Jen zde trochu chybí nějaké hezčí zpracování, které by ho pozvedlo na vyšší úroveň.
Rum Friendly Club na to šel důkladněji a dlouhodoběji. Na začátku roku se vybrali závazné přihlášky a zálohy, poté byl po většinu roku klid. Alespoň navenek, protože Filip Lojín tento rok strávil lovením rumů a spoustou další práce. Rumy byly vybírané tak, aby byly zajímavé. Také se koukalo po rumech, o kterých se moc nemluví, zároveň by si to ale zasloužili. Konkrétní lahve byly ale překvapením, na které se čekalo do prosince. A mohu říci, že jsme každý den dostali něco zajímavého na ochutnání.
Co popíšu na začátku je ale zpracování, to bylo velké překvapení. Myslím, že většina účastníků neměla ani tušení, kolik práce šlo i do této části kalendáře. Dostali jsme tak celý adventní kalendář ve dřevěné krabici s vypáleným logem. Uvnitř je insert, ve kterém pevně sedí 24 číslovaných lahviček, a tím se ještě nekončí. V držáků najdeme paklík karet, každá věnovaná jednomu dni a rumu. V dalším držáčku pak ještě degustační skleničku, opět s logem. A na konec ještě krátký dopis s poděkováním. Když jsem to viděl poprvé, tak jsem si říkal, že pokud budou jednotlivé rumy vybrané tak dobře, jako se připravil i jejich servis, máme se opravdu na co těšit. Více ať nyní promluví fotky, s trochou štěstí pak od dalšího týdne budou vždy promlouvat recenze jednotlivých rumů.