Rum s číslem 27 našeho slepého společného adventního kalendáře je taková česká legenda. Jako ostatní rumy Cihuatán pochází z El Salvadoru, Nahual byl ale první limitovanou edicí. A myslím si, že velkou měrou stál za rychle vzrostlou oblibou této značky u nás. Já již ochutnal většinu těchto rumů, na stránkách mám recenze na Indigo, Cinabrio, Xaman, Sahumerio a Obsidianu, některé z nich i dvakrát. Nikté a Nahual Batch 2 jsem ochutnával dříve, jen je nemám na stránkách. Takže této příležitosti využívám pro ochutnání Nahualu Batch 1 a jeho zdejšímu zrecenzování.
Rumy Cihuatán se destilují v jediné salvadorské palírně (která nese i stejné jméno), byly inspirovány a pojmenovány po stejnojmenném místním údolí. Nahual byl první limitovanou edicí této značky a docela se odlišoval. Základní rumy jsou totiž pouze kolonové, ředí se na 40 % a míchají se z podobných rumů stejného stáří. To Nahual se blenduje ze tří odlišných rumů. První se označuje jako matka (Nantli), ta je lehkým čtrnáctiletým rumem ze sudů z amerického dubu. Druhý je pak otec (Tajtli), těžký a komplexní dvanáctiletý rum ze sudů po bourbonu. Třetím rumem je lehký jedenáctiletý single vintage rum, také z bourbonových sudů. Celek se pak lahvuje v příjemné síle 47,5 %.
Nejprve se objevil první batch, kterého bylo 6336 lahví. Nedlouho po něm se objevil ještě batch 2, tentokrát s počtem 4869 lahví. Žádnou další várku jsem nikdy neviděl, můžeme tedy říct že těchto 11 tisíc lahví je konečná. Mezi jednotlivými batchi nevidím (nebo spíše necítím) rozdíl. Pravda ale je, že při ochutnávání dnešního rumu ho můžu porovnat pouze s poznámkami z batche 2.
Vůně je prostě krásná, líbivá. Je hodně sladká a hlavně ořechová. Je tu nugát a pistácie, jsou tu lískové oříšky a kešu. Někde v pozadí nacházím i stopy vanilky, kandovaného ovoce a karamelu. Celkově je vůně dost krémová, je pěkně výrazná a zároveň jemná.
Chuť je hutná a sladká, plná a výrazná. Také je krémová a smetanová. Dále je zde spousta ořechů, hlavně kešu a pistácie. Tou smetanovostí to připomíná zmrzlinu, cítím tady tak pistáciovou zmrzlinu. Je lehce svěží a aromatická, možná se někde schovává i pikantní zaštípnutí. Když se probojuji za ořechy a krémovost, objevují se tóny sladkého dřeva, nugátu, medu a táhnoucího se karamelu.
Dozvuk je aromaticky ořechový a krémový, opět to vypadá na pistáciovou zmrzlinu. K tomu se ukazuje sladké koření a dřevo. Když to vše pomalu mizí, zbývá tu dřevo s troškou medu. Je hladký a sladký, je výrazný a trošku kratší.
Nahual je legenda, je to zajímavý a dost dobrý rum. Patří sice spíše ke sladšímu proudu a stylu, pořád ale baví. A také je velice specifický, tím je tak trochu jedinečný. Za svou původní cenu (která byla cca 1700 až 1800) a s přihlédnutím k limitovanosti to byl velmi dobrý kousek. A to převážně pro rumaře, kterým nevadí trochu vyšší sladkost. Jenže jeho výraznost to docela dobře balancuje. V dnešní době, kdy se musí shánět za vyšší ceny, ale jeho koupě dává smysl spíše hlavně fanouškům značky a stylu. Pro mě to bylo neskutečně příjemné připomenutí sladších časů a oživení těch současných.