CAO je značka nikaragujských doutníků, která se jejich tvorbě věnuje už přes 20 let. Název CAO je zkratkou jména Cano Aret Ozgener, muže který stál u jejich vzniku. Tato značka také nabízí velké množství stylů a řad doutníků, pro které používá tabák z celého světa. Jmenuji například řady Consigliere, Pilon, Session, Mortal Coil nebo Bones.
Mě se zalíbila řada box pressed doutníků Flathead, která je inspirována a koncipována podle silných amerických motorů a aut. Zde existuje základní řada, které se budu dále věnovat, a pak ještě řady Flathead V19 (s nikaragujským a dominikánským tabákem) a Flathead V21 (který má navíc mexický wrapper). Základní řada Flathead má označení trojmístné, je zde žlutý V450 Spark Plug, černý V554 Camshaft, modrý V642 Piston a dva červené, V660 Carb a V770 Big Block. Název zde souvisí i s velikostí doutníku, V660 má rozměr 6×60 a tak dále.
Já koupil oba červené, nejprve došlo na menší V660, který již má hotovou recenzi. A nyní konečně i na velkého bratříčka.
V770 je Big Block a opravdu je ho velký kus. Má rozměr monstrózních 7×70, délka je tedy skoro 18 cm a průměr skoro 3. Pro představu, je tak velký, že se nevešel do mého ořezávače a musel jsem ho připravit nožem. Dále si na jeho kouření připravte alespoň tak dvě hodiny, není to doutník pro obědovou pauzu. Barva je maduro a tvar je Gordo Box Pressed, je to tedy čtverhranný doutník.
V základní řadě Flathead by u všech velikostí měla být použita stejná skladba tabáků. Pro filler se udává směs Cubano Ligero z Dominikánské republiky, nikaragujského Ligero a nikaragujského Piloto. Jako vázací list je použit Habano Connecticut z Ekvádoru a wrapper je pak maduro Connecticut Broadleaf z USA.
Jaký je tedy tento macek? Je to vcelku silný doutník, rozhodně ale není silný až moc. Řekl bych akorát, příjemné maduro. Vzhledem k velikosti to ale může klamat, dvě a půl hodiny kouření by přeci jenom nějakého začátečníka porazit mohli. V770 má vcelku volný tah. Není potřeba se na kouření nijak soustředit nebo tahat silou. Sám hezky hoří, rovnoměrně a pravidelně. Sice jsem ho musel v půlce znovu připálit, ale zvládl to v pohodě. Na konci už se mi začal trochu zajídat a přestal být tak dobrý. Oproti jiným doutníkům ho v té chvíli zbývalo ještě dost, zároveň ale k jeho vlastní velikosti to byl už jen kousíček.
Kromě těžší tabákovosti jsem cítil při kouření hlavně čokoládu, také se ale objevily ořechy nebo sušené ovoce. V průběhu kouření začínám rozeznávat například tlumené kořenité tóny, hořkou kakaovost nebo kávovost.
Nejprve jsme si při posezení s doutníkem vychutnával kávu, kolumbijskou od rumové značky Dictador. Ta sama je výrazná a hořká, dodala to i doutníků. V770 je pak výraznější a silnější. Také se zvýrazní čokoláda a hořkost. Kouř se pak zdá těžší, rozhodně příjemná kombinace.
V další části jsem přesedlal na whisky, na nasládlý kouřový Talisker Distillers Edition z roku 2016. Tato whisky je excelentní sama o sobě, tak mě zajímalo jak se bude vyvíjet s doutníkem. Zklamán jsem tedy nebyl, Talisker tu zesládne, také se mi zdá výraznější a šťavnatější. Prostě nádhera. Jen kouřovost je tu pak utlumená.
Opačně to bohužel tolik nefunguje. Nezdá se mi, že by Talisker něco výrazně předal doutníku. Ten je konzistentní a nenechá si nic diktovat. Nicméně zde není ani žádné negativní ovlivnění, takže proč ne.
Kouřit doutník V770 je zážitek. Rozhodně to není nejlepší doutník, co jsem zatím ochutnal, má ale opravdu daleko i od těch nejhorších. Chuť je dobrá, kouří se krásně, cena nebyla zbytečně vysoká. Já jsem spokojený. I když si ho asi podruhé nekoupím, přeci jenom jeho velikost a doba kouření jsou pro mě již zbytečně naddimenzované, určitě na něj nezapomenu. Možná si někdy zopakuji menšího sourozence, nebo klidně rád vyzkouším i něco jiného od značky CAO.