Botran je rum z Guatemaly, z vysočiny Quetzaltenango. Založen byl v roce 1940 bratry, kteří sem přišli ze Španělska. S důrazem na ekologii se také stal první udržitelnou rumovou značkou na světe.
Rumy se vyrábí z čerstvé šťávy nebo medu z cukrové třtiny, vše je přírodní, nepřidává se zde žádný cukr. Sama cukrová třtina se ale vyznačuje vysokou cukernatostí a roste na jílovité a minerální půdě. Používají se zde dvě odrůdy – Chapina a La Preciosa. Fermentace je 100% přírodní, kvasinky získávají z ananasů, je pomalá a řízená. Díky vysoké nadmořské výšce (2300 metrů) je zde podnebí chladnější. Průměrná teplota je zde 14-15 °C a andělský podíl je pouhých 5 %. Rumy se tak nechávají zrát pomalu a dlouho. To probíhá pomocí vlastního dynamického systému založeném na upravené soleře. Sudy stojí postavené ve sloupcích a rumy se mezi nimi přesunují. Míchají se tak různé ročníky i rum z různých druhů sudů.
Na této degustaci jsme ochutnávali 4 rumy Botran. Přeskočily se mladé rumy (například bíla Reserva Blanca nebo osmiletá solera) a degustovaly se 12, 15 a 18 rumy s dvanáctkou, patnáctkou a osmnáctkou na etiketě, společně s jednou limitkou na závěr. Všechny jsou ředěné na 40 % a jak již bylo zmíněno, neobsahují žádný přidaný cukr.
Botran 12 zraje v nevypálených i vypálených sudech po americké whiskey a sudech po sherry. Dvanáctka zde označuje nejstarší rum ve směsce, obsahuje tedy rumy staré až 12 let. Obecně jsou to rumy mezi pěti a dvanácti lety. Na degustaci doporučovali párovat s parmazánem, případně doplněným medem. Žádný jsem si ale v průběhu degustace připravit neběžel. Také je prý vhodný pro míchání Painkilleru nebo Dark“N“Stormy koktejlu. Rum stojí 590 korun, což ho řadí mezi ty překvapivě levné.
Vůně je hlavně lehká a aromatická, je voňavá. Je zde lehký závan alkoholu, není ale ostrý. Také je zde jen malý náznak sladkosti. Cítím zde hlavně suché dřevo a šťavnaté ovoce, lehce se přidá stopa kouře a lehce i koření. Z toho jsem tu našel například muškátový oříšek.
Chuť je jednoduše příjemná, je lehčí, ale i plná. Možná trošičku pichlavá a s aromatickým dotekem alkoholu, není ale ostrá. Spíš jen trochu hrubá. Také není vůbec sladká. První dojem vyvolává nasládlé dřevo a vanilku, přidá se hořká čokoláda a aromatické koření. Někde v pozadí se pak schovává troška ovoce a stopy zemitosti s náznakem lehké hořkosti.
Dozvuk je pak docela výrazný a pichlavý, je šťavnatě svíravý a aromaticky alkoholový. Také je zde jen lehounká sladkost. K nasládlému dřevu a ostřejšímu koření se přidá sušené ovoce a vysokoprocentní hořká čokoláda. A možná ještě lehce ořechy.
Botran dvanáctka je docela překvapení na začátek. Není to sladký ani vyzrálý rum, je naopak trochu aromatický/alkoholový/pichlavý a není vůbec sladký. Ale ono to nevadí, je to poctivý rum, který si jde svou cestou. U většiny ředěných rumů také volám po vyšší síle, zde by to ale nemělo smysl. Tento rum se vzhledem ke své ceně a stylu povedl.
Botran 15 je velice podobný dvanáctce. Obecně stejné zrání i sudy, jen obsahuje rumy staré až 15 let a do směsi se zapojily i sudy po portském víně. Zde bylo k párování doporučen sýr Port Salut s pomerančovou marmeládou, ani jedno ale doma nemám. Doporučený cocktail je zde pak Old Fashioned. Koupit se dá za 690, jen o stovku dráž než předchozí rum.
Vůně je u patnáctky plná a silně nasládlá, znatelně sladší než byla dvanáctka. Také je jemnější, alkohol tu není vůbec znát, snad jen závan aromatičnosti. Mezi hlavními tóny je zde těžší sušené ovoce s nasládlým dřevem a karamelem. Postupně se více rozvine, objeví se koření a lehce i tropické ovoce, nejvíc asi pomeranče. V pozadí pak je mléčná čokoláda s pár karamelkami. Celkově působí jemně a klidně.
Chuť je jemná a plná, je sladší ale směřuje spíše do suchosti. Také se po delším čase objeví nějaká ta pichlavost. Je zde hodně sladkého ovoce a nasládlého dřeva s kořením. Nalezl jsem vanilku a pomeranče, postupně se přidává mléčná čokoláda a karamelky. Na konci dřevo působí pěkně šťavnatě a zbytek se spojí v pomerančovou čokoládu.
I v dozvuku je mléčná čokoláda, je tady jemný karamel a sladší koření. Toho je tu dost, hlavně vanilky, čokoláda ještě časem zesiluje. Kromě toho jsou zde už jen lehké dřevité tóny. Dozvuk je nasládlý a šťavnatý, delší než měla dvanáctka.
Oproti 12 je tohle krok vzhůru, patnáctka je o dost bohatší. Také je sladší a jemnější, přitom plná a dobře balancovaná. Prostě celkově zajímavější i pitelnější.
Ani Botran 18 nikam nevybočuje. Zrál ve stejných čtyřech typech sudů jako 15, obsahuje rumy staré 5 až 18 let. Zde již žádné párování ani míchání doporučené není, rum se má pít čistý nebo maximálně s ledem. Cena pak stoupla o dvě stovky na 890 korun.
Vůně je tu jemná a hodně lehká, až tak, že se zdá uzavřená. Je jen lehce nasládlá, silně je tu znát čokoláda. S ní pak kokos a tóny sladkého vína a ovocného želé. Trošku se přidá i ovoce a koření, karamel a dřevitost.
I chuť je velice jemná. Sice je tu náznak plnosti, také ale občas působí trochu vodově. Je tady sladké dřevo a ovoce, celkově působí silně nasládle a docela šťavnatě. Později poznávám tóny sušeného ovoce s ovocným želé a trochou lehkého medu. Je zde trochu svěžesti, na konci zas sladká pichlavost.
Dozvuk je více šťavnatý i svěží, je dlouhý a dokonce proti chuti působí plně a silně. Je tady sladkost a sušené ovoce společně se sladkou dřevitostí. Později se objeví med a ovocný sirup, dohromady tvoří sladké želé. A někde v pozadí je náznak čokolády.
Z tohoto rumu já mám rozporuplné pocity, částečně to kopíruje moje vzpomínky na jeho minulou verzi. Tomuto rumu prostě něco chybí, například větší plnost nebo vyzrálost. Ze začátku je tak jemný, že se zdá uzavřený až slabý. A na konci zas přijde pichlavost. Navíc se nezdá ani tak bohatý, jako byla patnáctka.
Botran Rare Blend Guatemalana Oak byl finálním kouskem degustace. Tento rum byl vytvořen jako limitovaná edice k výročí 80 let od založení značky Botran. Základ tvoří opět rumy ze sudů po americké whiskey, ze znovu vypálených sudů po americké whiskey a ze sudů po sherry a portských vínech. Finální staření pak dostal v na míru vyrobených sudech z guatemalského dubu. Obsahuje rumy staré 5 až 25 let, není filtrovaný za studena a (bohužel) se také lahvuje v síle 40 %. Stočeno bylo 7140 lahví, z toho 2200 jich putovalo k nám. Cena byla 1790 korun, už znatelně více než ostatní Botrany.
I tento finální rum byl ve vůni jemný a trochu uzavřený. Na rozdíl od předchozího se ale příjemně otevře. Je spíš sušší a bylinkový, je zde hodně nasládlého čerstvého dřeva a troška koření. Trochu to připomíná závan absintu.
V chuti je rum docela výrazný a silný, uzavřenost je pryč. Je trochu sladší, takový nasládle suše aromatický, a zůstává dost jemný. Silně je tady znát sladká dřevitost, s ní čokoláda, karamel a bylinky. A je tu ještě náznak bonbonů. Já si budu pamatovat hlavně tu čokoládu s bylinkami.
Dozvuk začíná sladkým šťavnatým dřevem a šťavnatým dřevitým kořením. Přidají se sladší tóny želé bonbonů, karamelu a čokolády. A je hezky dlouhý. Čím víc nad tím přemýšlím, tím více mi zdejší směs koření připomíná indickou masalu. Hřebíček, pepř, skořice, …
Tento prémiovější rum ze začátku připomíná silnější a intenzivnější variaci osmnáctky, není ale rozhodně stejný. Má sice trochu slabší vůni, chuť i dozvuk už jsou ale pěkné. A se zajímavou bylinkovostí a kořenitostí. Celkově je to tak hodně příjemný rum, bohužel už za vyšší cenu. Kandidát na celou láhev to tak není.
Se značkou Botran mám trochu složitý vztah. Starý pětiletý Botran Aňejo jsem hodnotil jako jemný a pohodový rum, dobře dostojící své nízké ceně. Starý osmnáctiletý Botran Solera 1893 mě zase velmi zklamal. Byl velmi jemný, ale až moc. Působil tak prázdně a slabě, celkově dost nudně.
S novou kolekcí tu podobnou situaci máme zas. Dvanáctka je zajímavý a aromatický rum, v kategorii levnějších rumů se může jednat o moc pěkný kousek. Patnáctka přidává na výrazu a sladkosti, je pitelnější než dvanáctka. A cena je pořád dost slušná. Pro samotné popíjení je to tak takový malý vítěz. No a pak je tu nová osmnáctka. Zdá se jemný a uzavřený, chybí mu větší bohatost a vyzrálost. Ve výsledku tak nejnudnější rum degustace, který tak pokračuje ve stylu nastaveném Solerou 1893. Rare blend je pak o hodně povedenější kousek, pěkně dřevitý i pitelný, dostatečně zajímavý i vyzrálý. Jenže už je limitovaný a dražší, čímž se liší od ostatních lahví.
Tato online degustace byla pořádána jako součást série RumRock Live, dokonce už jako 22. v pořadí. Rumy Botran se pak dají koupit na stránkách Warehouse1. Kromě ochutnávaných číslovaných kousků je k dispozici i bílý rum a stařená osmička, společně ještě se spiced rumem Cobre a ginem Xibal.