Blue Stamp

Blue Stamp je rum, který do Čech dováží Premier Wines & Spirits. Jedná se o melasový rum z ostrova Mauricius, vyrobený z lokálně pěstované cukrové třtiny. Pro jeho zrání se používá velké množství různých sudů, od klasických sudů z amerického dubu přes sudy po portském a sherry až k sudům po jihoafrických vínech. Ty konkrétně zastupují muškáty odrůdy Muscat Blanc à Petits Grains.

Ve výsledku směs tvoří až osmileté rumy a pro lahvování je výsledek zředěny na 42 %. Tento rum byl lehce filtrován, dobarven a doslazen, měl by ale odpovídat zákonným požadavkům na rum. Zatím ho tvoří první várka, ve které se vyrobilo 5800 lahví.

Já jsem tento rum ochutnával již několikrát. Nejprve na pražském Rumfestu a poté na RumRock degustaci. V předchozích letech jsem ochutnal i další mauricijské kousky – dvojici rumů Gold of Mauritius (Dark a Solera 5) a Blue of Mauritius Gold. A jsou mezi nimi jisté podobnosti.

Vůně tohoto rumu jasně připomíná ostatní zmiňované rumy z Mauricia. Je velmi aromatický a hlavní složku tvoří stejná věc – Bari mandle. Jsou tu sladké kakaové bonbony, želé bonbony a ořechy v čokoládě. Je tu čerstvý zelený prut se stopami dřevitosti. Jsou tu banány a muškátový oříšek. Celkově je vůně výrazná, živá až občas ostrá nebo pálivá. Po chvíli vůně trochu vyvětrá a objeví se sladká a příjemná jemnost.

Chuť je docela sladké, docela plná i docela šťavnatá. Ale je trochu jednoduší, chvílemi ostřejší a chvílemi jemná. Opět jsou zde velmi silně Bari mandle doplněné banánem a sypkým kakaem. V dalších vrstvách jsou i další zmiňované bonbony a k tomu lehce dřevo a zelená vegetace.

Dozvuku nepřekvapivě dominují Bari mandle, zde s hořkým kakaem a kakaovým máslem. Jako předtím je zde i nasládlý banán, sladké pichlavé koření a méně sladké dřevo. Dozvuk je celkově spíše kratší, je ale silný a jemný. Jeho malá část poté v ústech zůstává opravdu dlouho.

Je to pěkný přímočarý a rozumně jemný bari mauricijský rum. Pokud máte o tento styl zájem, Blue Stamp je dobrou volbou. Je těžké ho porovnávat podle vzpomínek s ostatními zástupci, ale své místo si najde.