A New World Oscuro Navegante

AJ Fernandez je další nikaragujskou doutníkovou značkou s kubánskými kořeny. Tu sem zavedl její zakladatel, stejnojmenný AJ Fernandez. Navazujíc na tuto rodinou tradici, firma si pěstuje vlastní tabák a vyrábí vlastní doutníky.

New World je doutníkovou edicí vzniklou spolupráci AJ se svým otcem Izmaelem. Oslavuje historii tabáku, jeho objevení a představení světu v roce 1492. Kromě ochutnávaného Oscura do této edice patří ještě Connecticut, Cameroon, Dorado a Puro Especial.

Oscuro se vyrábí v šesti velikostech, od menších velikostí jako ochutnávané Robusto nebo Belicoso až po velkou Double Coronu. Doutníky jsou složené z tabáků pěstovaných ve 4 hlavních nikaragujských regionech – Estelí, Ometepe, Condega a Jalapa Valley. Z toho první tři tvoří filler a Jalapa tvoří binder. Jako krycí list je pak použita Dark Nicaragua.

Velikost ochutnávaného kousku tedy byla Robusto boxpressed, v krabici stlačené robusto. Délka je 5 a půl palce, prstýnek pak velikosti 55. Aktuálně stojí přibližně 150 korun, vůbec to tedy není nedosažitelný doutník.

Barva doutníku je pěkně tmavá a výrazná, velikost je tak akorát. Díky červené stužce na konci je pěkně rozpoznatelný, prstýnek je zase historický a umělecký.

Už na začátku je jasné, že tohle bude hutný a těžší doutník. Začíná příjemně čokoládově, má docela volný tah. Dá se tak snadno kouřit bez přemýšlení. Hutná čokoládovost se postupně dostává více do zemitosti, je zde silná hořká čokoláda. Postupně se objeví tóny sladkého dřeva, na konci se pak ještě ukáže čokoláda mléčná.

Párovat jsem ho zkoušel se zrovna načatou specialitou od rašelinného Laphroaigu. Kombinace je to zajímavá, ale nečekaná. Celkově se zde utlumí kouřové a sladké tóny. Pokud se ke mně dostane ještě jeden kousek, tak příště vyzkouším nejspíš něco sladšího.

Tohle je moc dobrý doutník. Dobře se kouří a moc dobře chutná. Je také trošičku silnější, když si nedám pozor, tak ho cítím v hlavě. S přívětivou cenou se jedná o možnost pro opětovný nákup nebo pro další zkoumání produkce AJ Fernandeze.

Pár kousků z Nikaraguy